answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
1 year ago
9

Titon Sports, which produces footballs, has two departments: cutting and stitching. Footballs that have undergone the cutting pr

ocess are immediately transferred to the stitching department. Direct material is added at the end of the stitching process. Conversion costs are added evenly during stitching operations. When those operations are done, the footballs are immediately transferred to Finished Goods. The following is a summary of the March 2019 operations of the stitching department:
Physical Units Transferred-in Costs Direct Materials Conversion Costs

Beginning work in process 17,500 $ 45,360 $0 $17,660
Degree of Completion 100% 0% 60%
Transferred in during March 2019 56,000
Completed and transferred out during March 2019 52,000
Ending work in process 21,500
Degree of Completion 100% 0% 20%
Total costs added during March $154,560 $28,080 $89,310

Required:

a. Suppose Titon Sports uses the weighted average method. What are the equivalent units for direct material costs during March
b. Suppose Titon Sports uses the weighted average method. What is the conversion cost per equivalent unit during March?
c. Suppose Titon Sports uses the weighted average method. What is the total cost assigned to the units completed and transferred out during March?
d. Suppose Titon Sports uses the weighted average method. What is the amount of conversion cost assigned to the ending work in process?
e. Suppose Titon Sports uses the FIFO method. What are the equivalent units for transferred-in costs during March?
f. Suppose Titon Sports uses the FIFO method. What is the direct material cost per equivalent unit during March?
g. Suppose Titon Sports uses the FIFO method. What is the total cost assigned to the ending work in process?
h. Suppose Titon Sports uses the FIFO method. What is the amount of conversion cost assigned to the units completed and transferred out during March?
Business
1 answer:
zhenek [66]1 year ago
8 0

Answer:

We find the equivalent units for both Weighted Average Method and FIFO separately for cost  calculations . These are given along as required.

Explanation:

Titon Sports

Equivalent Units

Weighted Average Method

Particulars         Units       % of Completion              Equivalent Units

                                      Materials --Conversion    Materials --Conversion

Completed and

Transferred     52,000    100%         100%               52,000     52,000

Ending work

<u>in process      21,500        0%           20%                Zero         4300        </u>

<u>Equivalent Units                                                   52,000       56,300   </u>

Particulars         Units       % of Completion              Equivalent Units

                                            Transferred In                  Transferred In

Completed and

Transferred     52,000               100%                              52,000    

Ending work

<u>in process      21,500                  100%                           21,500</u>

<u>Equivalent Units                                                             73500</u>

<u>Particulars </u>             Transferred In     Materials     Conversion    Total

                                         Costs

Beginning WIP           $ 45,360           $0                  $17,660

<u>Total costs added     $154,560         $28,080           $89,310</u>

<u>Total Costs              199920            $28,080           106970    </u> <u>$334970</u>

b. Conversion cost per equivalent unit during March

                  Total Conversion Costs/ Total Equivalent Units Conversion

               =   106970/56,300 = $1.9 per Equivalent Unit

Materials cost per equivalent unit during March

 Total Materials Costs/ Total Equivalent Units Materials

               =   28080/52000 = $ 0.54 per Equivalent Unit

Transferred In cost per equivalent unit during March

Total Transferred In Costs / Total Transferred In Units

                 = 199920 / 73500 = 2.72

C. Cost Assigned To Transferred Out Goods $ 268,320

Materials = 52,000*0.54= $ 28080

Conversion = 52,000* 1.9=  98800

Transferred in Units = 2.72 * 52000= 141440

Cost Assigned To Ending Work In Process $66650

Conversion = 4300* 1.9=  8170

Transferred in Units = 2.72 * 21500= 58,480

C. Total Costs Assigned = Transferred Out + Ending = <u>$334970</u>

d.  Conversion cost assigned to the ending work in process: $8170

Conversion = 4300* 1.9=  8170

<em>We see the difference between the weighted average and FIFO method is that the FIFO method only accounts for the current period costs not the total the costs.Where as the weighted method includes all the costs from preceeding department and also current costs.</em>

e.Titon Sports

Equivalent Units

FIFO Method

Particulars         Units       % of Completion              Equivalent Units

                                      Materials --Conversion    Materials --Conversion

Completed and

Transferred     52,000    100%         100%               52,000     52,000

Ending work

in process      21,500        0%           20%                Zero         4300  

Less

<u>Beg. WIP       17500        0%            60%              Zero           10500</u>

<u>Equivalent Units                                                   52,000       45,800 </u>

Particulars         Units       % of Completion              Equivalent Units

                                            Transferred In                  Transferred In

Completed and

Transferred     52,000               100%                              52,000    

Ending work

in process      21,500                  100%                           21,500

Less

<u>Beg. WIP       17500                  100%                             17500 </u>

<u>Equivalent Units                                                             56000</u>

<u>f. </u>Materials cost per equivalent unit during March (FIFO)

 Total Materials Costs/ Total Equivalent Units Materials

               =   28080/52000 = $ 0.54 per Equivalent Unit

g. Cost Assigned To WORK In Process (FIFO)  $ 8385

Conversion cost per equivalent unit during March

                  Total Conversion Costs/ Total Equivalent Units Conversion

               =  89310/ 45,800 = $1.95 per Equivalent Unit

Conversion = 4300* 1.95=  $ 8385

h. Cost Assigned To Transferred Out Goods $ 273,000

Materials = 52,000*0.54= $ 28080

Conversion = 52,000* 1.95=  101,400

Transferred In cost per equivalent unit during March

Total Transferred In Costs / Total Transferred In Units

= 154560 / 56,000 = 2.76

Transferred in Units Costs = 2.76 * 52000= 143520

You might be interested in
only a monopolistically competitive firm operates at its efficient scale. both a perfectly competitive firm and a monopolistical
irinina [24]

Answer:

Correct Answer:

only a monopolistically competitive firm operates at its efficient scale.

Explanation:

In a given market, a given organization or firm could operate either in a monpolistically competitive or perfectively competitive at its efficient scale. However, in the long run, only a monopolistically competitive firm operates at its efficient scale.

3 0
2 years ago
You are considering replacing your aging propane furnace for a natural gas model. The propane model originally cost $2,200, will
Nat2105 [25]

Answer:

The information is not complete (we do not know the useful life of the propane model), but the difference in costs between one project and the other is two large. The NPV of the savings for the gas model almost pays for the initial investment, plus the present value of the costs of using the gas model are much lower for future equivalent projects, we can assume that replacing the propane furnace with the gas model is a good investment.

We cannot determine exactly by how much the actual worth of the costs of the gas model are lower than the costs of the propane model, but there is no doubt that they are much lower. The only way that the propane model would have lower actual costs would that its useful life is much longer.

Explanation:

                                             use propane model            use gas model

initial investment                         $0                                     $1,800

operating costs                         $800                                    $600

useful life                                 6 years                                 13 years

present value of the costs for first product life cycle:

                                                $3,559 (6 years)              $6,129 (13 years)

Since the useful lives of the alternatives are not the same, we must find a common denominator for the useful life of the alternatives. Here we have a problem because we are not given the information.

But we can assume that the useful life of a propane furnace is also 13 years:

                                             use propane model            use gas model

initial investment                    $2,200                                  $2,200

operating costs                         $800                                    $600

useful life                                 13 years                                 13 years

residual value                            $0                                        $500

present value of total costs per life cycle:

                                                $8,190                                   $6,529

Now we need to determine the NPV of the money saved by using gas propane = -$140 (-$1,800, 9%, $200 saved during 12 periods and $700 received at last period), so basically the gas model almost pays for itself with the money it saves.

5 0
1 year ago
If the CEO of a large, diversified, firm were filling out a fitness report on a division manager (i.e., "grading" the manager),
Rudik [331]

Answer:

a. The division’s basic earning power ratio is above the average of other firms in its industry.

Explanation:

All the rest of the option in the question results in less efficiency of the company's division. In order to achieve a better grade Option A is the only choice.

7 0
1 year ago
Sally Smith decided to start a sea shell business organized as a corporation. Her initial investment in the business consisted o
saw5 [17]

Answer:

Dr Cash Account and Cr Capital Account

Explanation:

Initial investment  of $10,000 is the capital injected by the owner of the business. This inflow will be credited as an equity capital of the company while the cash balance will be debited as it represent a cash inflow to the business.

7 0
1 year ago
Corbel Corporation has two divisions: Division A and Division B. Last month, the company reported a contribution margin of $49,3
Leokris [45]

Answer:

Common Fixed Expense is $28,600

Explanation:

Given,

Contribution of Division A = $49,300

Computing Contribution of Division B as:

Contribution = Sales × Contribution margin ratio

where

Sales is $242,000

Contribution margin ratio is 25%

So,

Contribution = $242,000 × 25%

= $60,500

Therefore, Total Contribution is :

= $49,300 + $60,500

= $109,800

Computing Income before Common Fixed Expense as:

Income before Common Fixed Expense = Total Contribution -  Traceable fixed expenses

= $109,800 - $51,600

= $58,200

Computing Common Fixed Expense as:

Common Fixed Expense = Income before Common Fixed Expense - Income after Common Fixed Expense (Net Income)

= $58,200 - $29,600

= $28,600

5 0
2 years ago
Other questions:
  • You have $100,000 to donate to your college. you want to endow a perpetual scholarship that makes its first payment in 1 year. i
    12·1 answer
  • Columbia Corporation produces a single product. The company's variable costing income statement for November appears below: Colu
    6·1 answer
  • Milovia is a small open economy. The general price level in the economy has been increasing at a rate of about 7.5 percent each
    15·1 answer
  • 1. Assume Hudson Co. has a target pretax income of $162,000 for 2020. What amount of sales (in dollars) is needed to produce thi
    15·1 answer
  • The Coffee Factory sells two products, supreme and mild. The supreme sells for $120 per case (unit) with variable costs of $90 p
    15·1 answer
  • Bartlett Company's target capital structure is 40% debt, 15% preferred, and 45% common equity. The after-tax cost of debt is 6.0
    10·1 answer
  • For the coming year, Loudermilk Inc. anticipates fixed costs of $600,000, a unit variable cost of $75, and a unit selling price
    8·1 answer
  • Suppose​ Fry's Electronics, Inc. provides​ $10,500 of computer support at the​ Dallas-Fort Worth store during the month of Novem
    13·1 answer
  • Exercise 2-10 Applying Overhead Cost to a Job [LO2-2] Sigma Corporation applies overhead cost to jobs on the basis of direct lab
    15·1 answer
  • Assume the Atlas Corporation is expected to pay a $5 cash dividend next year. Dividends are expected to shrink at a rate of 3% p
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!