Answer:
a) The company turn its inventory at 1.5.
b) Per unit inventory cost for a product that costs $1000 is $166.67.
Explanation:
a) number of units sold = ($60000000/year)*(1 unit/$2000)
= 30000 units/year
COGS = 30000 units/year*$1000/unit
= $30000000/year
inventory = $20000000
flow time = inventory/flow rate
= $20000000/30000000 per year
= 0.67 years
inventory turns = 1/flow rate
= 1/(0.67)
= 1.5
Therefore, The company turn its inventory at 1.5.
b) %inventory cost per computer = 25%*0.6667 years
= 16.667%
16.667%*$1000 = $166.67 per unit
Therefore, Per unit inventory cost for a product that costs $1000 is $166.67.
Answer:
1- a. Use flip-charts and classify ideas.
2) a. Crowd-storming.
Explanation:
1- To improve the group's brainstorm, Jeanne should use flipcharts and classify ideas.
Flipcharts is a whiteboard used as a visual resource, which allows the best visualization of graphics, new ideas, etc., in a dynamic and summarized way, since this visual resource attracts attention, records and helps in the fixing of content and central ideals.
2- The situation represents crowdstorming, which is a marketing strategy used when an organization wants to improve the services and products offered through interaction with groups of employees who can even be consumers, as in the case above.
This strategy helps in better brand positioning, by receiving direct feedbacks from the potential public, which helps in better meeting their wants and needs.
The statement which best explains student loans that cover the costs of an education is : b)They require repayment with interest. In order to get financial aid for your education you have to sign a contract with a loan company. Most of loan companies provide students with loans with interest, but there is a possibility to find an interest free loan if yuo are a student of a federal government. The interest you have to pay is established in your contract. And if you borrow with a no-interest loan, you will just pay back the same amount that you took from the company.
Answer:
The E & P ($20,000)
Explanation:
E & P January 2019 $100,000
For the year E & P $130,000
Closing E & P December 31,2019 $230,000
Less: Dividends paid ($250,000)
Net Deficit in earnings ($20,000)
Although dividends are always paid to the extent of retained earnings but in this question, dividends have exceeded earnings which is only and only assumption not a practical world question.
Answer: None of the above
Explanation:
None of the options seem to be correct.
Stakeholder is the people who are interested in the the decision made by an organization. When a change takes place in an organization, the stakeholders are affected by such change. Stakeholders include board, managers, shareholders, workers etc.
The first option is wrong as stakeholders are incidental to the change process. They're always ever present in the change process.
The second option is wrong as well. Some stakeholders are decision makers and can influence the potential outcome of organizational restructuring. e.g board etc.
The third option is also incorrect. This is because stakeholder expertise in managing change should be considered by change leaders in the planning of adaptable organizational structures. Some stakeholders are expertise in change management and their knowledge is needed when there is planning of adaptable organizational structures.
That means we're left with only the Fourth option which is the right answer.