Answer:
The depreciation expense for year 1 is $16,000
Explanation:
Depreciation: The depreciation was occurred due to tear and wear, obsolesce, time period, etc
Under the straight-line method, the depreciation should be charged with the same amount over the useful life.
The calculation is shown below:
= 
= 
= $16,000
The depreciation should be charged for $16,000 in year 1. Moreover, it is shown in the income statement in the debit side and in the cash flow statement also.
Answer:
$7,000
Explanation:
The computation of the amount of purchasing department allocated to assembly department is shown below:
= Total purchasing department cost × number of purchase order ÷Total numbers of purchase orders in overall operating departments
= $35,000 × 4 ÷ 20
= $7,000
The 20 number of purchase orders is come from
= 16 + 4
= 20
We simply applied the above formula
2. Significant fluctuations in the market would actually be corrected
Answer:
f Google asks 25 members of its executive team to spend a full day during their annual team-building retreat building a house in Las Vegas with Habitat for Humanity, the executives would be engaging in employee <u>Volunteering Efforts.</u>
Answer: ability to handle stress
desire for responsibility
Explanation:
Industrial production managers are the individuals who oversee the daily operations of the plants in an organization.
They are responsible for the coordination, and the planning of the activities that are used in the creation of different goods.
According to the video, the qualities needed by Industrial Production Managers include the ability to handle stress and the desire for responsibility.