Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Answer:
$2,115
Explanation:
Lexington Company's Year 2 net cash flow from financing activities = cash received from issuing stocks minus bank loan payments - distributed dividends
net cash flow from financing activities = $1,250 (from additional stock) - $1,825 (bank payments) - $1,540 (dividends paid) = $2,115
Answer:
The correct answers are letters "B" and "D".
Explanation:
The global service system of Theo Chocolate provides a great opportunity for some of its staff to get a <em>deeper insight into how the company's different markets work</em>. Operations in different regions include coping with different cultures which also include talking about different people and consumer patterns. Thus, all this information can be collected by the employees who are sent for one year to work in those regions.
Furthermore, chances of <em>diversification chances may appear in spotting the opportunities</em> of Theo Chocolate in foreign markets. The organization must ensure that the members sent for the exchange experience are well trained to get the most out of the global service program.
The answer is: 48 hours
If the vessel operator is knowingly aware of the situation and decided not to file a written report for the victim, the vessel operator will be exposed to several risk of crime if the wound managed to took the victim's life because the court will seem him/her as responsible in the death
Answer:
C) 10%
Explanation:
($144,000 + $12,780)/$36,000 = 4.355