Answer:
20m
Explanation:
To calculate the number of outstanding shares we need to calculate market capitalization value first. After calculating market capitalization value we are going to divide the difference in market capitalization value by share price.
DATA
share price = $20
Debt involved = 200m
Cash = 200m
Solution
Number of outstanding shares (after the transaction of shares repurchase) = Difference in market capitalization / Per share price.
Number of outstanding shares = (1200m - 800m) / 20
Number of outstanding shares = 400m / 20
Number of outstanding shares = 20m
Working
Market capitalization (after the repurchase of existing shares) = Shareholders' funds - Debt involved - Cash.
Market capitalization = (60m * 20) - 200m- 200m.
Market capitalization = 1200m - 200m - 200m
Market capitalization = $800m.
Answer:
False
Explanation:
If an employee make a decision at work it does not automatically mean that he is a manager. Yes, everyone can make decision but only the good manager can differentiate the good from the bad decisions.
The Manager's job is not only to make decisions. His job is, as its name is saying, to manage people, decisions, plans etc.
Answer:
Option(a) is the correct answer to the given question.
Explanation:
The electrical goods require regular or more updating modifications in the prototypes of the manufacturing.The manufacturing process of the electrical items is versatile it means the designing is changes time to time .
- The project costs also varies with there needs. The secret money comes with the evolving environment of manufacturing. Every other change comes with certain expense, called the secret cost. Consequently subcontracted consumer electronics are progressively becoming more costly.
- All the other options are not correct outsourcing phenomenon in the electronics industry that's why these are incorrect option .
Answer:
$45.027 million
Explanation:
The accounting equation shows the relationship between the various elements of the balance sheet. These are the assets, liabilities and equity. It is given as
Assets = Liabilities + Equity
The owner's equity is made up of the common stock and retained earnings (which is the net income less dividend paid over the period).
Equity = $125.989 million - $77.152 million
= $48.837 million
Retained earnings = Equity - Common stock
= $48.837 million - $3.810 million
= $45.027 million
Digby Corporation's retained earnings is $45.027 million
Solution:
The journal entries for Geraths in 2020
July 1st Cr Dr
No entry No entry
September 1st Cr Dr
Cash 2000
Accounts receivable 400
Cost of goods sold 1100
Inventory 1100
Unearned service revenue 554
Sales Revenue 1846
October 15th Cr Dr
Cash 400
Unearned service revenue 554
Service revenue 554
Accounts receivable 400