answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
1 year ago
7

On January 1, Year 1, St. Clair Corporation issues 7%, 11-year bonds with a face amount of $90,000 for $83,497. The market inter

est rate is 8%. Interest is paid semiannually on June 30 and December 31. Complete the necessary journal entry for the issuance of the bonds by selecting the account names from the drop-down menus and entering the associated dollar amounts. (If no entry is required for a particular transaction/event, select "No Journal Entry Required" in the first account field.) View transaction list Journal entry worksheet Record the issuance of 7%, 11-year bonds with a face value of $90,000 for $83,497. Note: Enter debits before credits. General Journal Debit Credit Date Jan 01

Business
2 answers:
Bess [88]1 year ago
8 0

Answer

The answer and procedures of the exercise are attached in the following image.

Explanation  

Please consider the data provided by the exercise. If you have any question please write me back. All the exercises are solved in a single sheet with the formulas indications.  

Irina18 [472]1 year ago
7 0

Answer:

Please see attachment

Explanation:

Please see attachment

You might be interested in
Suppose a firm is producing in the long run. When it produces 4,000 units of output, its total cost is $8,000. When it produces
Scilla [17]

Answer:

increasing then decreasing

Explanation:

production level            total cost             average total cost

4,000                               $8,000                    $2.00

4,200                               $8,200                     $1.95

4,400                               $8,800                    $2.00

Returns to scale measure the change in productivity, or how much input is needed to produce a unit of output.

  • increasing returns to scale: output increases in a greater proportion than inputs
  • constant returns to scale: output increases in the same proportion as inputs
  • decreasing returns to scale: output increases in a lower proportion than inputs

Since first the average total cost decreased, total output increased in a greater proportion than inputs ⇒ increasing returns of scale. But then the situation reversed and total output increased in a lower proportion than inputs ⇒ decreasing returns of scale.

4 0
1 year ago
Rosalyn is a single mother with two children ages 3 and 5, and she lives paycheck to paycheck. She is trying to save money for a
marta [7]

Answer:

This question is business question so I will answer it from business perspective. The least that I can do is offer her a one year package with an advance of $50. The monthly installment along with the interest that she will pay would be:

Monthly Installment including interest = (Amount Due/12months) + (Outstanding Amount * Interest Rate) ....Eq1

So I assume the interest rate is 5% and as we know the outstanding amount is $150.

By putting the values, we have:

Monthly Installment including interest = ($150/12months) + ($150 * 5%)

= $12.5 + $7.5 = $21 per month

Now the outstanding amount for the second month = $150 - $12.5 = $137.5

Now we will use this new outstanding amount to calculate the monthly installments including the interest by putting the values in the equation 1. Similarly for the next coming months the installments would be calculated.

7 0
1 year ago
Howrley-David, Inc., manufactures two models of motorcycles: the Fatboy and the Screamer. Both models are assembled in the same
Greeley [361]

Answer:

<em>Cost per Unit  Fatboy= $  27800 </em>

<em>Screamer Cost per unit =  $3779.80   </em>

Explanation:

Howrley-David, Inc.

                               

                                        Fatboy             Screamer           Total

Units Assembled               990                 1,980                  2,970

Materials cost per unit      $ 2,600        $ 3,600

Material Costs                   2574000         7128000  

Other costs:

Direct labor                          $1069200       2138400      $ 3,207,600

Indirect materials                                                                 534, 600

Other overhead                                                                  <u>  1,603,800</u>

FoH                                     712800           1425600           2138400

Total Costs                          2752,2000    7484000

<u>No of units                             990                1980</u>

<u>Cost per Unit                       27800              3779.80   </u>

The total costs have been added and then divided with the number of units to get the cost per unit.

Direct Labor Costs  =Total Direct Labor Costs/ Total number of units* required number of units

DLC for Fatboy= $ 3,207,600 /2970 *990= $1069200

DLC for Screamer= $ 3,207,600 /2970 *1980= 2138400

FActory Overheads = Total Factory Costs/ Total Units ( Required Units)

FOH for Fatboy=  534, 600 +1,603,800/2970 * 990= 712800

FOH for Screamer = 534, 600 +1,603,800/2970 * 1980=  1425600

6 0
1 year ago
Identify the type of sampling used​ (random, systematic,​ convenience, stratified, or cluster​ sampling) in the situation descri
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

Cluster sampling

Explanation:

Cluster sampling is a type of sampling in which a population is divided into groups and one whole group from the division is randomly with every member of the chosen group  involved.

As in thr question, the phone number listings have been divided into groups of 400 and her name came up in the first group of the listing divisions to be considered, hence her selection.

Cheers.

6 0
2 years ago
Suppose that a chicken farm uses a nearby stream to dispose of the wastes released by its chickens. These wastes flow downstream
Bess [88]

Answer:

See attached photo.

Explanation:

Refer to the photo attached.

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Catherine is an hr executive looking for a new job. she comes across an advertisement in a newspaper seeking applications for th
    5·1 answer
  • Nevin is a longtime teacher supervising a group of very eager, very dedicated teach for america volunteers who are excited about
    5·2 answers
  • A common problem in surveying is to determine the altitudes of a series of points with respect to some reference point. The meas
    8·1 answer
  • Journalize the entries to record the following summarized operations related to production for a company using a job order cost
    11·1 answer
  • The company you work for currently has ISDN service in place. Your supervisor wishes to know what sort of ISDN service is being
    14·1 answer
  • Journey's the shoe store has a cost of goods sold of $22.00 on classic Converse Chuck Taylor sneakers. The corporate office mand
    13·1 answer
  • Data related to the inventories of Mountain Ski Equipment and Supplies is presented below:
    6·1 answer
  • Demand for a product is​ 12,000 units per year. Every time an order is​ made, the company must pay​ $15.00 per order. The cost t
    10·1 answer
  • If average annual income for all workers is $37,000 and a person with a bachelor’s degree can expect to earn 32 percent more tha
    14·1 answer
  • Brenda, the office manager at a dental practice, noticed many patients were missing their appointments. With the support of her
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!