Answer:
The correct answer is: Collateral Assignment.
Explanation:
Collateral assignment of a life insurance sets a lender as the beneficiary in front of the decease of the insured, so the benefits will be used to cover the debt of that loan. The lender could be the insured of the life insurance or anybody else the insured decides to appoint.
Answer:
Intrinsic value of Stock C is 300
Explanation:
given data
expected pay dividend = $3
growth rate of dividends = 9%
stock C require a rate of return = 10%
stock D require a rate of return = 13%
solution
we get here intrinsic value by the DDM method
intrinsic value = Upcoming Dividend ÷ ( Required rate of return - Growth rate of stock ) .................1
intrinsic value =
intrinsic value =
intrinsic value = 300
so intrinsic value of Stock C is 300
Answer:
a. 4.89%
b. 5.23%
Explanation:
We use the rate formula which is shown in the attached spreadsheet
Given that,
Present value = $2,000 × 108.96% = $2,179.20
Future value or Face value = $2,000
PMT = $2,000 × 5.7% ÷ 2 = $57
NPER = 16 years × 2 = 32 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after solving this,
a. The yield to maturity of the bond is 4.89%
b. The current yield would be
= 57 × 2 ÷ $2,179.20
= 5.23%
Answer:
0.047424
Explanation:
Given that
Expected return of security M = 17%
Standard deviation of Security M = 32%
Expected return of security S = 13%
Standard deviation of security S = 19%
And, the correlation coefficient = 0.78
So, by considering the above information the co variance is
= Correlation coefficient × Standard deviation of Security M × Standard deviation of security S
= 0.78 × 0.32 × 0.19
= 0.047424
Answer:
$179,950
Explanation:
For determining the overhead applied first we have to find the predetermined overhead rate based on the estimated cost which is shown below:
Predetermined overhead rate is
= Estimated overhead cost ÷ estimated direct labor cost
= $174,000 ÷ $87,000
= $2
Now the applied overhead is
= Predetermined overhead rate × actual direct labor cost
= $2 × $89,975
= $179,950
We simply applied the above formula so that the overhead applied could come