Answer:
$153,000
Explanation:
The computation of the net present value is shown below:
= Present value of all cash inflows including salvage value after considering the discount factor - initial investment
where,
Present value is
= Four year cash inflows × PVIFA factor for 11.5% for 4 years + (one year cash inflow + salvage value) × discount rate for 11.50% at five year
= $300,000 × 3.0696 + ($300,000 + $100,000) × 0.5803
= $920,880 + $232,120
= $1,153,000
And, the initial investment is $1,000,000
So, the net present value is
= $1,153,000 - $1,000,000
= $153,000
The first step is to investigate why the product recall was required. Then the manager should ask for details of the incident, follow up and report. Following these first steps will be essential in analyzing what was the problem with the product, whether it was any breach of the quality standard required by regulatory bodies or some other relevant factor.
Answer:
C. $2.007
Explanation:
The computation of cost per equivalent unit for conversion costs is shown below:-
For calculating the cost per equivalent unit for conversion costs first we need to find out the equivalent unit of conversion and conversion cost which is shown below:-
Equivalent unit of conversion = Completed units + (Ending units × Complete percentage)
= 92,000 + (14,000 × 90%)
= 104,600 units
Conversion cost = Beginning inventory + Total of conversion cost
= $7,480 + $202,400
= $209,880
Cost per equivalent unit of conversion cost = Conversion cost ÷ Equivalent unit of conversion
= $209,880 ÷ 104,600
= $2.007
Answer:
current price of the stock P = $55.084
Explanation:
given data
dividend D1 = $3.25 per share
Dividend growth rate g = 5.1 % = 0.051
Required rate of return r = 11 % = 0.11
solution
We can find the price of the company stock today by using Gordon's Growth Model that is
current price of the stock P =
..................1
here D1 is dividend and r is rate of return and g is growth rate
so here value in equation 1 we get
current price of the stock P = 
current price of the stock P = $55.084
Services are a form of product that consists of activities, benefits, or satisfactions offered for sale that are essentially intangible and do not result in the ownership of anything.