answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viktelen [127]
1 year ago
10

Ray works as an accountant for a non-profit organization. Ray got his current position after volunteering at a few of the non-pr

ofit’s events and becoming friends with some of its employees. Which method did Ray use to develop his professional network?
Business
1 answer:
kogti [31]1 year ago
3 0

Ray used Strategic method to develop his professional network.

Explanation:

  • Ray works as an accountant at Non profit organisation.
  • There is always important to know a lot of people from that industry.
  • Ray started volunteering in the event, Event are most important place.
  • It helps in socializing with people getting to know from diversity.
  • A conversation said by other people helps people get into the business.
  • This works with allot of organization to help make friends and socialize.

You might be interested in
For product W, a firm has an annual holding cost percentage of 20%, an ordering cost of $110 per order, and annual demand of 15,
Rudiy27

Answer:

812.40 units

Explanation:

Given that,

Annual holding cost percentage = 20%

Ordering cost = $110 per order

Annual demand = 15,000 units

Units Ordered - Price Per Unit

1-250 - $30.00

251-500 - $28.00

501-750 - $26.00

751 and up - $25.00

Optimal order quantity:

= \sqrt{\frac{2\times Annual\ demand\times Cost\ per\ order}{Holding\ cost} }

= \sqrt{\frac{2\times 15,000\times 110}{25\times0.2} }

= \sqrt{\frac{3,300,000}{5} }

= 812.40

Therefore, the optimal order quantity is 812.40 units.

3 0
1 year ago
Edison Corporation's variable manufacturing overhead rate is $5.00 per direct labor-hour. Total budgeted fixed overhead is $25,0
Mila [183]

Answer:

Manufacturing overhead for July will be $55000

Explanation:

We have given budgeted labor hour in month of July = 20000

Variable overhead rate = $5

So variable manufacturing overhead = 20000×$5 = $100000

Fixed manufacturing overhead = $25000

Now total manufacturing overhead = $100000+$25000 = $125000

Depreciation expense = $7000

So manufacturing overhead for July = $125000 - $7000 = $55000  

6 0
1 year ago
Marigold Corp. sells radios for $50 per unit. The fixed costs are $545000 and the variable costs are 60% of the selling price. A
Montano1993 [528]

The new break-even point in units is: $23,200

Solution:

Given,

Marigold Corp. sells radios for $50 per unit

Fixed costs = $545000

Variable costs = 60%

As a consequence of the modern electronic facilities, the fixed costs are projected to rise by $35,000 and the variable costs would be 50% of the purchase price.

Now,

The new break-even point in units is:

= $545000 + $35000

= $580,000

=> 580,000/25 = $23,200

7 0
1 year ago
Dave operates his business out of a small storefront, so he does not have a lot of shelf space for his products. Recently, a sec
Verizon [17]

Answer:

Hence , product 1 should be allocated the shelf space

Explanation:

<em>Whenever a company is faced with a situation of large  shortage in resources, To maximize the  use of the resource in short supply the business should allocate the resource to the product that maximizes the contribution per unit of the scare resource.</em>

For example, the resource in short supply here in the question is the shelf space , <em>hence the contribution per shelf should be used to decide how to allocate the available shelf space to the product.</em>

<em>Product 1 gives a contribution per unit of shelf space of $2000 which is higher by $800 that of product 1. </em>

Hence , product 1 should be allocated the shelf space

3 0
1 year ago
Laurasia has identified the following goods as its market basket. Here are the prices of those goods over three years.
Zielflug [23.3K]

Answer:

  • 2015 = $94
  • 2016 = $128.50
  • 2017 = $115

Explanation:

A Market Basket is used to calculate inflation overtime by tracking the change in prices of a specific and permanent number of goods and services.

The formula for calculating the market basket is;

Cost of Market Basket_{year} = ∑(Price of good * Basket Quantity of good)

2015

Cost of Market Basket = (25 * 0.4) + (2 * 18) + ( 4 * 12)

Cost of Market Basket = 10 + 36 + 48

Cost of Market Basket = $94

2016

Cost of Market Basket = (25 * 0.5) + (2 * 22) + ( 4 * 18)

Cost of Market Basket = 12.5 + 44 + 72

Cost of Market Basket = $128.50

2017

Cost of Market Basket = (25 * 0.6) + (2 * 20) + ( 4 * 15)

Cost of Market Basket = 15 + 40 + 60

Cost of Market Basket = $115

6 0
1 year ago
Other questions:
  • According to the rule of 72, if the GDP of the Apex Federation is growing at 1.7% per year, its economy will double in approxima
    6·1 answer
  • A teacher sets up a machine that beeps at random intervals; research has demonstrated that, if students check "yes" or "no" in a
    15·1 answer
  • According to the rule of 72, if Jo invests $100 and $1000 into two separate accounts with the same interest rate, which amount w
    5·2 answers
  • Sykora Corp. sells $450,000 of bonds to private investors. The bonds are due in 5 years, have a 6% coupon rate and interest is p
    11·1 answer
  • Lucia is using cost-volume-profit analysis to predict profits for a new product line. Which of the following reflect how Lucia's
    8·1 answer
  • Item I51 is used in one of Policy Corporation's products. The company makes 18,000 units of this Item each year. The company's A
    13·2 answers
  • Youns Inc. reported the following results from last year’s operations: Sales $ 10,500,000 Variable expenses 6,610,000 Contributi
    6·1 answer
  • Halliford Corporation expects to have earnings this coming year of per share. Halliford plans to retain all of its earnings for
    14·1 answer
  • Select all the statements that are true about Secondary Markets only.
    5·1 answer
  • World-Tour Co. has just now paid a dividend of $2.83 per share (Div0); its dividends are expected to grow at a constant rate of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!