Answer:
Option A is Correct one.
<u>The budgeted required production for August is 11,600 units.</u>
Explanation:
Beginning inventory=(20%*11600)=2320
Add:production(balance)(11600+2660-2320)=11940 units(B).
Less:ending inventory(20%*13300)=(2660)
Sales=11600 units
Answer:
$3,596,800
Explanation:
The computation of net proceeds to the company is shown below:-
Net proceeds = Number of shares of stock × Offer price × (1 - Underwriter spread percent) - Administrative cost
= 110,000 × $39 × (1- 0.08) - $350,000
= 110,000 × $39 × 0.92 - $350,000
= $3,946,800 - $350,000
= $3,596,800
So, for determining the net proceeds we simply applied the above formula.
Answer: Have them work on their own and only meet with the rest of the team when absolutely necessary.
Explanation:
From the question, we are informed that Sara and Juan, are having difficulty cooperating with one another even though their individual assignments are highly related.
To improve their cooperation, the best thing to do is to have them work on their own and only meet with the rest of the team when absolutely necessary.
Answer: a.Political-legal b. General environment
Explanation:
Political-legal dimension of a company's legal environment include legal restrictions on a business as well as public uproar for that restriction.
Answer:
geometric mean return = 1.2%
arithmetic mean return = 1.21%
Explanation:
Year Price Dividend Yearly return
1 $43.37 - 0
2 $48.35 $0.60 1.24%
3 $57.27 $0.63 1.1%
4 $45.35 $0.80 1.76%
5 $52.27 $0.85 1.63%
6 $61.35 $0.93 1.52%
geometric mean return = [(1 + 0) x (1 + 0.0124) x (1 + 0.011) x (1 + 0.0176) x (1 + 0.0163) x (1 + 0.0152)]¹/⁶ - 1 = 1.012 - 1 = 0.012 = 1.2%
arithmetic mean return = (0% + 1.24% + 1.1% + 1.76% + 1.63% + 1.52%) / 6 = 7.25% / 6 = 1.21%