Answer: Blast would debit the product warranty expense with $3,250
Explanation: The cost of repair under warranty is 10% of salea price. The sales price per unit is $50 of which 650 CDs were sold.
Therefore the product warranty expense will be (10% * ($50 * 650 CDs)) = $3,250.
Answer:
To ,
The Concern specialists/Editor/Citizens
Subject: To Generate Cash for social assistance right now tempest and debacle .
Dear partners ,
We are confronting an incredible test to loss of our home and harms to our infrastructural improvement . As, I am another business visionary . I wish to contribute cash to greatest individuals with the goal that they can fix their home. This can not be conceivable without your important commitment and backing. I demand each resident , understudies, clients of treats, specialists and so forth to contribute wilfully at all you wish to do right now cause and at the hour of crisis.
Looking for your gifts and an important commitment.
Yours Sincerely,
SALLY
Proprietor AND SOLE PROPRIETOR
CALIFORNIA COOKIES
USA
Answer:
Effective annual rate = 6.82 %
Explanation:
given data
loan = 65 % of $2.5 million = $1625000
monthly payment pmt = $10,400
time = 30 year = 30 × 12 = 360
solution
we get here rate first by present value
present value = pmt ×
..........1
$1625000 = $10400 ×
15.625 =
solve it we get
r = 0.5517%
and Effective annual rate will be
Effective annual rate =
Effective annual rate = 
Effective annual rate = 0.068250
Effective annual rate = 6.82 %
Answer and Explanation:
The preparation of the production budget is presented below:
<u>Particulars VCH MTV
</u>
Expected Sales:
Eastern zone 12500 12960
Midwest zone 19000 19800
Western zone 14500 9840
Add: Desired inventory 6900 5250
Less: Opening inventory (2900) (4000)
Production in units 50,000 43,850