Answer:
the answer is =32291.67.
The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Explanation:
Solution
Given that:
The Annual demand D = 5000 boxes
The Cost C = $6.4 per each box
The Carrying cost H = 25% of the unit cost = 0.25*6.4 = 1.6
The ordering costs S = $25.00
Now,
EOQ =√2DS/H
EOQ =√(2*5000 * 25)/1.6
Thus,
EOQ =Q = 395.28
The Total cost = DC + (Q/2)H + (D/Q)S
= 5000*6.4 + (395.28 /2) 1.6 + (5000/395.28)25
Then,
T = 32000 + 316.23 + 316.23
= 32632.46
So,
The new supplier has offered to sell the same item for the amount of $6.00 if Q = 3,000 boxes
Hence,
The total cost = 5000 * 6 + (3000/2)1.5 + (5000/3000)25
= 30000 + 2250 + 41.67
= 32291.67
Therefore, The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Answer:
The answer is
Dunbar Echo Co will report a loss of $1,120
Explanation:
Straight-line depreciation = (cost of asset - salvage/residual value) ÷ number of useful life
Cost of asset - $41,200
Salvage/residual value - $0
Number of useful life - 5 years
$41,200/5
= $8,240
January 1, 2016 through January 1, 2018 is two years. So accumulated depreciation = $16,480($8,240 x 2)
Carrying value of the asset as at January 1, 2018 is
$41,200 - $16,480
=$24,720.
On this date, the asset was sold for $23,600.
Therefore, Dunbar Echo Co made a loss of $1,120($23,600 - $24,720)
Answer:
ans-b
Explanation:
The ans is b, hope it helped you.Have a nive day
Answer:
The registered representative should accept the client's sell order, but must mark the order ticket as a long term. The representative can accept the order because it is reasonable that the client will be able to deliver the shares by the time of the settlement. If the representative marked the order ticket as a short sale, it is probable that the client will not be able to deliver the shares on time.
Explanation:
Answer: learning organisation
Explanation: In simple words, this refers to the organisation which focuses on continuous training of their employees and frequently makes changes in their administration structure. These are usually immature organisations who are new in the market.
In the given case, The hotel management is operating at a large scale and is open to new ideas that can improve their business.
Hence from the above we can conclude that Bradley's hotel is a learning organisation.