Answer:
$150,000
Explanation:
Given data:
Total sales for the month of August = $200,000
Total sales for the month of September = $210,000
Total sales for the month of October = $220,500
Total cash sales = 25% of the total sales
Thus,
The total credit sales = Total sales - Total cash sales = 100% - 25% = 75%
Therefore,
For the month of the August,
Total cash sales = 25% of total sales of August = 0.25 × $200,000
or
Total cash sales = $50,000
Therefore, total credit sales for the month of August
= Total sales in August - Total cash sales in August = $200,000 - $50,000
= $150,000
Hence,
the amount of accounts receivable to be reported for August = $150,000
Answer:
The correct answer is $17,000.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Bonds percent = 7%
Par value of bonds = $500,000
Market rate = 6.5%
Cash received = $505,000
So, we can calculate the amount of recorded interest for semiannual interest period by using following formula:
First we calculate the premium on bonds,
So, Premium on bonds = Cash received - Par value of bonds
= $505,000 - $500,000
= $5,000
So, straight line amortization = Premium on bonds ÷ years
= $5,000 ÷ 5
= $1,000
So, Amount of interest expense for first semiannual is as follows:
Amount of interest = ( Par value of bonds × Bonds percent ) ÷ 2 - (straight line amortization ÷ 2)
= ( $500,000 × 7% ) ÷ 2 - ( $1,000 ÷ 2 )
= $17,500 - $500
= $17,000.
Answer:
Compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Explanation:
Total compensation expenses = Number of options × Option fair of value = 15 million × $4 = $60 million
Number of years the option is allowed to be exercised = January 1, 2021 to December 31, 2023 = 3 years
Annual compensation expenses = Total compensation expenses ÷ Number of years the option is allowed to be exercised = $60 million ÷ 3 = $20 million
That shows that $20 million is recognized as compensation expenses in 2021.
As there is a 20% forfeiture of the options due to an unexpected turnover, total compensation expenses reduces to:
New total compensation expenses = $60 million × (100% - 20%) = $48 million
Accumulated expenses in 2022 = ($48 million ÷ 3) × 2 = $32 million
Compensation expenses recognized in 2022 = Accumulated expenses in 2022 - Compensation expenses already recognized in 2021 = $32 million - $20 million = $12 million
Compensation expenses recognized in 2023 = $48 million ÷ 3 = $16 million
Therefore, compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Answer: 99.51%
Explanation:
This is a linear regression problem.
The relationship between the success of the team and the occupancy rate is in the form:
y = mx + c
y = occupancy rate
m = slope
x = number of games
c = slope
Intercept is supposed to be negative in question:
= 0.0474 * 31 + (-0.4743)
= 99.51%
<em>Options are most probably for a variant of this question.</em>
Answer and explanation:
We should consider that at the same time as the hurricane, U.S. consumers were cutting back on sugar foods. It implies that the quantity demanded for sugar foods was likely to decrease bringing the prices up. However, the hurricane affecting the sugarcane crops affects the supply which will be lower. Thus, definitely, if the quantity supplied is lower so will the price.