Answer:
$136,190
Explanation:
The computation of computer cost allocated to Division B is shown below:-
Computer cost allocated to Division B = Computer service cost × Computer time of Division B ÷ Total computer time.
= $260,000 × 220 ÷ (200 + 220)
= $260,000 × 220 ÷ 420
= $260,000 × 0.5238
= $136,190
Therefore for computing the computer cost allocated to Division B we simply applied the above formula.
Answer: Whether a particular cost is classified as direct or indirect does not depend on the cost object - <u>FALSE. BECAUSE "A particular cost may be direct or indirect, depending on the cost object".</u>
A direct cost is one that can be easily traced to the particular cost object -<u>TRUE.</u>
The factory manager’s salary would be classified as an indirect cost of producing one unit of product.<u> - TRUE.</u>
A particular cost may be direct or indirect, depending on the cost object. <u>- TRUE.</u>
Answer:
Q' = 213.80
Explanation:
P(d): production rate per day = 200
Ic: Installation cost = 120
D: Demand = 8000
D(d): demand rate per day = 32
Uc: Unit cost (holding) = 50
Applying into Production order quantity model formula

Answer:
they have the prime market I think? I don't see any options on here to know what direction the question is going.
Answer:
$2,065,000
Explanation:
Based on the information given the maximum amount of cost that can be deducted in the year 2020 will be depreciable basis of the amount of $2,065,000 reason been that 100% is the bonus depreciation that is allowed under bonus election.
Therefore maximum amount of cost that can be deducted in the year 2020 will be the same amount of $2,065,000.