answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olenka [21]
2 years ago
6

Suppose that a firm's long-run average total costs of producing custom wooden picnic tables is $300 when it produces 10,000 tabl

es and $325 when it produces 11,000 tables. for this range of output, the firm is experiencing
a. economies of scale.

b. constant returns to scale.

c. diseconomies of scale.

d. specialization.
Business
1 answer:
valina [46]2 years ago
7 0
I think the most appropriate answer would be B.



I hope it helped you!
You might be interested in
Why is it considered bad manners to leave the Subject field blank?
Bogdan [553]

It is noted as so due to the fact the reader would like to know the reasoning behind the message. Following that the bots used to monitor emails for scams, spam, or viruses typically send off empty subjects as a spam.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Brown Corporation earns $600,000 and pays cash dividends of $200,000 during 2012. Dexter Corporation owns 3,000 of the 10,000 ou
fomenos

Answer: $920,000

Explanation:

Given the following :

Beginning balance = $800,000

Brown's earning = $600,000

Casg Dividend = $200,000

Dexter's portion of brown's outstanding shares = 3000/ 10000 = 0.3

Therefore, Dexter's investment account is as follows :

Beginning balance + (earning × 0.3) - (Dividend × 0.3)

$800,000 + ($600,000 × 0.3) - ($200,000 × 0.3)

$800,000 + $180,000 - $60,000

$980000 - $60000 = 920000

4 0
2 years ago
Before prorating the manufacturing overhead costs at the end of 2020, the Cost of Goods Sold and Finished Goods Inventory accoun
AnnZ [28]

Answer:

$2069

Explanation:

Given

Applied overhead costs of Goods sold = $59,300

Applied overhead cost of finished goods = $38,000

Overhead Balance = $97,300

Overhead Cost = $92,000

Overapplied Overhead = Overhead Balance - Overhead Cost

Overapplied Overhead = $97,300 - $92,000

Overapplied Overhead = $5,300

Allocated Amount = (Applied Overhead * Finished Goods /(Overapplied Overhead)

Allocated Amount = ($5,300 * $38,000) ($59,300 + $38,000)

Allocated Amount = ($5,300 * 38,000) (97,300)

Allocated Amount = $2069

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lisi Crichton operates a variety store. Her brother does custom welding and made some racks to hold videos. Lisi gave her brothe
Feliz [49]

Answer:

$1,000

Explanation:

Fixed assets must be recorded at historic cost or purchase value. Their valuation is not affected by changes in market values, e.g. land might appreciate over time, but its historic cost will be used for accounting purposes.

In this case, Lisi doesn't have a bill to show the price of the rack, and since she paid in cash, she has no way of proving what she actually paid for it. In this case, in order to record the purchase of the rack you must use the fair market value of similar racks.

Imagine if someone could just say that they purchased things at X price but didn't get a bill, soon people would be recording buying pencils at $500 each because they are gorgeous and perfectly crafted.

8 0
2 years ago
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $195 and $150, respectively. Each product uses only o
-Dominant- [34]

Answer:

Explanation:

Alpha = $195

Beta = $150

total production capacity = 123,000 pounds

raw materials = $5 per pound

Production costs per unit                        Alpha                Beta

direct materials                                          $40                   $15

direct labor                                                 $34                   $28

variable manufacturing overhead            $22                   $20  

fixed manufacturing overhead                 $30                   $33

variable selling expenses                         $27                   $23

common fixed expenses                          $30                   $25  

total cost per unit                                     $183                  $144

1) What contribution margin per pound of raw material is earned by Alpha and Beta?

                                                                Alpha                Beta

contribution margin                                  $72                  $64

contribution margin per pound               <u> $9</u>                  <u>$21.33</u>

2) Assume that Cane's customers would buy a maximum of 95,000 units of Alpha and 75,000 units of Beta. Also, assume that the company's raw material available for production is limited to 245,000 pounds. How many units of each product should Cane produce to maximize its profits?

                                                                Alpha                Beta

contribution margin                                  $72                  $64

contribution margin per pound                $9                  $21.33

production (in units)                                2,500              75,000

profits                                                    $30,000          $450,000

total profits                                                   <u>$480,000</u>

3) Assume that Cane's customers would buy a maximum of 95,000 units of Alpha and 75,000 units of Beta. Also, assume that the company's raw material available for production is limited to 245,000 pounds. What is the maximum contribution margin Cane Company can earn given the limited quantity of raw materials?

                                                                Alpha                Beta

contribution margin                                  $72                  $64

contribution margin per pound                $9                  $21.33

production (in units)                                2,500              75,000

contribution margin                             $180,000      $4,800,000

total contribution margin                            <u>$4,980,000</u>

4) Assume that Cane's customers would buy a maximum of 95,000 units of Alpha and 75,000 units of Beta. Also, assume that the company's raw material available for production is limited to 245,000 pounds. Up to how much should it be willing to pay per pound for additional raw materials?

If it wants to increase the production of Alpha, it could pay as much as ($195 - $183) / 8 = $1.50 extra per pound if it wants to maximize profits. Maximum price = $6.50 per pound. At this point, marginal revenue = price.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Acme inc. has a mission statement that is open to interpretation. many stakeholders identify with it. their mission statement is
    8·2 answers
  • Stephanie seals is a cpa who is working as a controller for brentwood corporation. she is not in public practice
    13·1 answer
  • At the beginning of the year, Uptown Athletic had an inventory of $640000. During the year, the company purchased goods costing
    10·1 answer
  • How can injections affect an economy? Check all that apply.
    5·1 answer
  • The population of a country Dnalgne is 90 million in 1997 and increasing at a rate of 0.1 million per year. The average annual i
    7·1 answer
  • You are considering two mutually exclusive projects. Project A has cash flows of −$125,000, $51,400, $52,900, and $63,300 for Ye
    8·1 answer
  • Kaila Company's financial statements show a net income of $567,000 in 2019. The following items also appear on Kaila's balance s
    8·1 answer
  • Four years ago, Saul invested $500. Three years ago, Trek invested $600. Today, these two investments are each worth $800. Assum
    8·1 answer
  • Wyatt Oil has 8 million shares outstanding and is about to issue 10 million new shares in an IPO. The IPO price has been set at
    14·1 answer
  • What constant-growth rate in dividends is expected for a stock valued at $32.40 if next year's dividend is forecast at $2.20 and
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!