Answer and Explanation:
Data provided in the question
defect rate i.e.
= 1.50%
the sample size = n = 200
Now

= 0.008595057
Now the 3 sigma control limits is
UCL_p =
+ 35p
= 0.015 + 3 (0.008595057
)
= 0.04078517
LCL_p =
- 35p
= 0.015 - 3 (0.008595057
)
= 0
hence, the 3 sigma control limits are UCL 0.04078517 and LCL 0 respectively
Answer:
Explanation:
a. Total surplus is the area bounded by points a, b, and c. To calculate total surplus, we use the following formula for the area of a triangle: Area = ½ × Base × Height. The area between the demand curve and the supply curve for the quantity ranging from 0 to 20 is the total economic surplus. This is a triangle with a base (best read off the price axis) of $80, which is the price difference at Q = 0, or between points a and c, and a height of 20 (the number of units purchased in equilibrium). Using these values, we have a total surplus of (1/2) × $80 × 20 = $800.
The consumer surplus is the area between the demand curve and the equilibrium price line. Here we have a base of $40 (the price difference between the demand schedule price at Q = 0, which is $85, and the equilibrium price of $45). The height of the triangle is once again 20 (the number of units purchased in equilibrium). Using these values, we have a consumer surplus of (1/2) × 40 × 20 = $400.
b. Deadweight loss is the difference in total surplus between an efficient level of output Q1 and a reduced level of output at Q2. We can calculate this as the area of a triangle bounded by points bde. The base of this triangle is the difference in prices at points d and e, or $55 – $35 = $20. The height of this triangle is given by the difference in the restricted level of output of Q2 = 15 and the efficient level of output Q1 = 20, or 5 units. Thus, the area of this triangle (the deadweight loss) is equal to (1/2) × $20 × 5 = $50. The remaining total surplus can be found by subtracting the deadweight loss from the original (efficient) total surplus. This is $800 (maximum total surplus) – $50 (deadweight loss) = $750.
c. The deadweight loss from overproduction is the difference in total surplus between an efficient level of output Q1 and an additional level of output at Q3. We can calculate this as the area of a triangle bounded by points bfg. The base of this triangle is the difference in prices at points f and g, or $59 – $31 = $28. The height of this triangle is given by the difference in the additional level of output Q3 = 27 and the efficient level of output Q1 = 20, or 7 units. Thus, the area of this triangle (the deadweight loss) is equal to (1/2) × $28 × 7 = $98. The remaining total surplus can be found by subtracting the deadweight loss from the original total surplus. This is $800 (maximum total surplus) – $98 (deadweight loss) = $702. Note here that we maximize total (producer + consumer) surplus by producing the equilibrium quantity, but we lose surplus from overproduction (inefficient use of resources).
Answer:
Under the accrual basis, it should recognize $1,000,000 as property tax revenue for the year 2019. The remaining $45,000 that it does not collect in year 2019 will be accounted for as Property Tax Receivable while the $5,000 will be recorded as Uncollectible Expense in 2019.
Explanation:
The accrual concept or basis of accounting requires that all revenues and expenses relating to a fiscal year be recognized in that accounting year. It is not only the actual cash receipts and payments that should be recognized. This means that any revenue that is due but not yet received will be accounted for in the year that the revenue arises. And all the related expenses for raising the revenue will also be accounted for in the same year.
Answer:
Delegation of control
Explanation:
Active Directory (AD) is a product offered by Microsoft that is designed for managing computers and related devices within an intranet. It is part of a larger operating system called Windows Server used in both intranet and internet based servers.