1. How much interest would you pay on a loan of $1,230 for 15 months at 15 percent APR if the interest is 18.75 per $100?
The chart probably refers to interest per $100 of loan. So, the interest for a $1,230 loan would be (1230/100) * 18.75 = 230.625 ~ 230.63
So, the answer will be B $230.63.
2. Sherri borrowed $3,200 at 13 percent APR for 18 months. If she must pay 19.5 per $100, what is the total interest?
3,200 / 100 = 32 ... x 19.5 = 624
Principal x int rate x time = 3200 x .13 x 1.5 yr = 624 interest
So, the answer will be the A $624.
3. What is the total amount that Sherri (in question number 2) will repay?
The correct answer will be the $3,824.
Answer:
The correct answer is letter "B": Clients can compare information from different institutions to make informed decisions.
Explanation:
The government puts special emphasis on regulating institutions' disclosures so that core information on benefits and responsibilities are provided to customers before they enter into a contract. By this, clients will be generally aware of what they are engaging in. Besides, they can compare information among different organizations so they can eventually choose the most convenient according to their needs.
Tina will react to the mixed evidence in a way that she will
likely become more firmly entrenched in regards with her attitude because of
the fact that she will believe on what she thinks she know is true or just than
the fact that she just obtained.
Answer:
Option A is Correct one.
<u>The budgeted required production for August is 11,600 units.</u>
Explanation:
Beginning inventory=(20%*11600)=2320
Add:production(balance)(11600+2660-2320)=11940 units(B).
Less:ending inventory(20%*13300)=(2660)
Sales=11600 units
Answer:
use promotions to get consumers to try the brand
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that Walkane Juices is an underdog which is trying to use promotions to get consumers to try the brand. This is done with the hopes that the promotion will attract a large amount of individuals who may otherwise never try the brand, and once they try the brand they may like it and decide to start buying the product. Thus increasing sales for the company.