Answer:
3,600 units
Explanation:
Given:
Selling price per unit = $30
Variable cost per unit = $12
Contribution per unit = Selling price - variable cost
= 30 - 12
= $18 per unit
Fixed cost = $54,000
Increase in fixed cost this year = 54,000 × 1.2 = $64,800
Break even point in units = Fixed cost / contribution margin
Since only fixed cost increase and selling price and variable cost remain same, contribution margin will be $18 per unit
Break even point in units = 64,800 / 18
= 3,600 units
Jenny Jimenez paid only the minimum required on every credit card, except for the one with the highest interest rate.
This is true, If you put more budget on your payments for the credit card having the highest interest rate, you'll pay the whole balance more quickly. Then, do the same with the other remaining cards, pay the balance which has the highest interest rate.
Answer:
D. 189,000 = NA + 189,000 NA - NA = NA 189,000 FA
Explanation:
The accounting equation shows the relationship between the elements of a balance sheet which are assets liabilities and equity. This may be expressed mathematically as
Assets = Liabilities + Equity
While assets include fixed assets, cash, inventories, account receivables etc, liabilities include accounts payable, loans payable, accrued expenses etc.
Equity which represents the amount owed to the owners of the business includes retained earnings (which is the accumulation of the net income/loss over the years less dividends paid) and common shares.
When 9,000 shares of no-par stock issued for $17 per share increases to $21, this means that the additional amount
= ($21 - $17) × 9000
= $36,000
Amount to be collected from the issue
= $21 × 9000
= $189,000
This will result in an increase in cash and an increase in owners equity (the respective debits and credits).
Answer:
Kristie reports the following income from KKM during the current tax year: (A) $54,000 ordinary income; $9,000 charitable contribution.
Explanation:
From the provided data;
KKM's net ordinary income = $180,000 ($280,000 ordinary income - $80,000 of office expenses - $20,000 payment to Kaylyn).
Since the cash distributions to Kaylyn and Megan are not deductible.
Kristie's share of this income is equal to
30% of KKM's net ordinary income
= 30% 0f $180,000
= $54,000.
In addition, Kristie reports 30% of partnership charitable contribution
= 30% of $30,000
= $9,000 of her share of the partnership's charitable contribution.
Therefore, Kristie reports the following income from KKM during the current tax year: $54,000 ordinary income; $9,000 charitable contribution.
2, 3, and 4 are the answers. <3