answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vodomira [7]
2 years ago
13

Mark is selling gourmet apples at a price of ​$3 per pound. ​ currently, he sells 150 pounds of apples per week. this​ week, mar

k raises his price to ​$5​, and his sales of apples fall to 100 lbs. ​mark's initial revenue from apple sales was ​$ nothing. ​mark's new revenue from apple sales is ​$ nothing. since​ mark's revenue increased when the price of apples​ rose, the demand for​ mark's gourmet apples must be ▼ elastic unitary inelastic .
Business
2 answers:
Korvikt [17]2 years ago
6 0

Answer:

Inelastic

Explanation:

In this example, we learn that Mark's revenue increased when the price of the apples rose. This means that the demand for Mark's gourmet apples must be inelastic. The elasticity of demand refers to the degree to which demand responds to a change in another economic factor. Elastic demand exists when the changes in demand follow the changes in price. Inelastic demand occurs when consumers do not significantly change their habits, regardless of changes in price.

Dafna1 [17]2 years ago
4 0
Mark's initial revenue was $450 (150lb)($3) and his new revenue was $500 (100lb)($5). Since Mark's revenue increased when the price if apples rose, the demand for Mark's gourmet applies must be inelastic. Elastic, because even though there was a change in price, the change in price wasn't substantial. 
You might be interested in
In preparing for the upcoming holiday season, Fresh Toy Company (FTC) designed a new doll called The Dougie that teaches childre
Step2247 [10]

Answer

The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.

Explanation  

You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.  

Download xlsx
6 0
2 years ago
A team of builders has surveyed buyers of their new homes for years. Consistently, only 48% of the buyers have indicated they we
Assoli18 [71]

Answer:

Explanation:

So, the hypothesis is:

H0 : p = .48 versus Ha : p≠ .48

check the picture attached for more explanation

3 0
1 year ago
A manufacturer shipped units of a certain product to two locations. The equation above shows the total shipping cost TTT, in dol
andriy [413]

Answer: 2,200 units.

Explanation:

The complete exercise is:

T = 5c + 12 f

A manufacturer shipped units of a certain product to two locations. The equation above shows the total shipping cost T, in dollars, for shipping c units to the closer location and shipping f units to the farther location. If the total shipping cost was $47,000 and 3,000 units were shipped to the farther location, how many units were shipped to the closer location?

Given the following equation:

T = 5c + 12 f

You know that "T" is the total shipping cost (in dollars), "c" is the number of units shipped to the closer location and "f" is the number of units shipped to the farther location.

Based on the information given in the exercise, you can identify that, in this case:

T=47,000\\\\f=3,000

Then, knowing those values, you need to substitute them into the given equation:

47,000 = 5c + 12(3,000)

And finally, you must solve for "c" in order to calculate the number of units that  were shipped to the closer location.

You get that this is:

47,000 = 5c + 12(3,000)\\\\47,000-36,000 = 5c\\\\11,000=5c\\\\\frac{11,000}{5}\\\\c=2,200

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A repetitive manufacturing firm is planning on level material use. The following information has been collected. Currently, the
Sloan [31]

Answer:

setup cost = $1.75

setup time = 2.625 min

Explanation:

given data

firm operates = 250 days per year

Annual demand  = 22,000

Daily demand  =  88

Daily production  = 250

Desired lot size =  63  (2 hours of production)  

Holding cost   = $40 per unit per year

to find out

setup cost  and setup time

solution

we find first setup cost that is express as

setup cost = \frac{Q^2*H*(1-\frac{d}{p})}{2D}   ......................1

here Q is  Desired lot size and H is  Holding cost and d is  Daily demand and D is Annual demand   and p is  Daily production

put here value

setup cost = \frac{63^2*40*(1-\frac{88}{250})}{2*22000}

setup cost = \frac{2969*40*(0.648)}{44000}

setup cost = $1.75

and

setup time is

setup time = \frac{setup\ cost}{setup\ labor}    ....................2

setup time = \frac{1.75*60min/hr}{40}

setup time = 2.625 min

8 0
2 years ago
Consider the following statements regarding Company A and Company B:The two companies have identical operating results but have
Natalija [7]

Answer:

A. A only

Explanation:

U.S. Generally Accepted Accounting Principles (GAAP) does not allow property, plant, and equipment to be written up or revalued. If the fair value of PP&E falls below the book value and the amount is material then a company must write down the asset to fair value.

Since under US GAAP, once PPE is written, it can not be reversed. as Company B is indicated to have reversed the write down while company A did not. It therefore means that Company A only is reporting under US GAAP.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following describes Hoover's philosophical approach to stimulating the economy?
    6·2 answers
  • 1. Heather and Joe want the lowest interest rate for their residential mortgage. Which financial institution is designed to offe
    10·1 answer
  • Jake developed a study plan for his graduate record examination and completed his paper on tuesday. according to the steps in pr
    6·2 answers
  • At the beginning of the month, the Painting Department of Skye Manufacturing had 20,000 units in inventory, 70% complete as to m
    7·1 answer
  • A company recently announced that it would be going public. The usual suspects, Morgan Stanley, JPMorgan Chase, and Goldman Sach
    11·1 answer
  • Mr. jernigan owns a piece of land on which he grows corn. corn production annually requires ​$2 comma 0002,000 in​ seed, ​$3 com
    15·1 answer
  • Synergy and Dynaco are the only two firms in a specific high-tech industry. They face the following payoff matrix as they decide
    10·1 answer
  • A large furniture and appliance rental business is considering sponsorship options. It has brought together vice-presidents from
    14·1 answer
  • Define what the book value of an asset is by choosing the correct statement(s) below. (Check all that apply.) Multiple select qu
    8·1 answer
  • Reese, a calendar-year taxpayer, uses the cash method of accounting for her sole proprietorship. In late December, she received
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!