Answer:
$10,700
Explanation:
The unit product cost = $15 + $57 + $3 = $75
Sale revenue = $100 × 8,400 = $840,000
Less :Variable cost
Variable cost of goods sold = 8,400 × $75 = $630,000
Variable selling and administrative = 8,400 × $7 = $58,800
Contribution margin = $151,200
Fixed manufacturing overhead = $132,000
Fixed selling and administrative expenses = $8,500
Net operating income = $10,700
Answer:
$1.2 per mile
Explanation:
Computation of the variable cost per mile using the high-low method
Using this formula
Variable cost per mile = (Highest activity cost - Lowest activity cost)/(Highest activity - Lowest activity)
Let plug in the
Variable cost per mile= (14,721 - 13,503)/(8,510 - 7,495)
Variable cost per mile= 1,218/1,015
Variable cost per mile=$1.2 per mile
Therefore the Variable cost per mile will be $1.2 per mile.
Answer:
Janine is an accountant who makes $30,000 a year. Robert is a college student who makes$8,000 a year. All other things equal, who is more likely to stand in a long line to get a cheap concert ticket?
Robert; his opportunity cost is lower
Explanation:
Robert has loss of potential gain from the alternative available, his low income will made him to queue in order to get the concert ticket
Answer:
a. -1.25
b. -1.25
Explanation:
Price elasticity is used to measure the change in demand as a result of a change in price.
Formula is;
= % change in Quantity/ % change in Price
a. Suppose the price increases from $1.00 to $1.50. The price elasticity of demand is:
% change in Quantity using the midpoint formula;

% Change in Price using midpoint formula

= -0.5/0.4
= -1.25
b. Suppose the price decreases from $1.50 to $1.00. The price elasticity of demand is:
% change in Quantity using the midpoint formula;

% Change in Price using midpoint formula

= 0.5/-0.4
= -1.25
Answer:
On IRR basis projects 1, 2, 3, and 5 will be selected.
On NPV basis projects 1, 3, 5, and 6 will be selected.
Explanation:
The firm will accept or choose all the project that has a higher or equal internal rate of interest than cost of capital. However, in the given case project 4 has a lower internal rate of interest (12 percent) than the cost of capital. Thus, projects 1, 2, 3, and 5 will be chosen by the firm. While the firm has budget constraints so it will have no money for projects 4 and 6.
The firm will select all the projects with positive NPV when there is no budget constraint. But in case of budget constraint, the firm will select the project that has high NPV. Thus, Project 1, 6, 3, and 5 will be selected and there will be no money left for projects 2 and 4.