Answer:
The subtract will increase in inventory ($5000)
Explanation:
The decrease in inventory is a decrease in cash flow indirect method
Answer and Explanation:
The two adjusting entries are as follows:
On May 31
Rent expense ($1,200,000 ÷ 5 months) $240,000
To Prepaid rent $240,000
(Being rent expense is recorded)
Here the rent expense is debited as it increased the expenses and credited the prepaid rent as it decreased the assets
On May 31
Unearned rent revenue Dr $148,800
To Ticket revenue $148,800
(Being unearned revenue is recorded)
Here the unearned rent revenue is debited as it decreased the liability and credited the ticket revenue as it increased the revenue
Answer:
1)They would prefer to make shorts as contribution margin per unit is higher for shorts
Explanation:
Step 1. Given information.
- Sales price shirts is $24
- Variable costs shirts is $10
- Variable costs shorts $17
Step 2. Formulas needed to solve the exercise
Contribution margin = sales price - variable cost
Step 3. Calculation.
Contribution margin shirts = 24 - 10 = 14
Contribution margin shorts = 32 - 17 = 15
Step 4. Solution.
<h2>
Contribution margin shorts > Contribution margin shirts</h2>
Answer:
B, net income for the year was $1,200,000, average assets were $20 million, ROI was 6%
Explanation:
net income is calculated by multiplying the percentage margin by the sales. We have,
(2 ÷ 100) × $60,000,000
= 0.02 × $60,000,000
= $1,200,000
To calculate the average assets, sales is divided by the turnover.
we have, ($60,000,000 ÷ 3.0)
= $20,000,000.
To calculate the ROI, margin and turnover are multiplied.
we have,
(2% × 3.0) = 6%
Cheers.
Answer:
$27,900
Explanation:
The computation of adjusted cash balance is shown below:-
Adjusted cash balance = Balance at May 31 - bank service fees - NSF check
= $28,525 - $25 - $600
= $27,900
Therefore for computing the adjusted cash balance we simply deduct the bank service fee and NSF check from balance at may 31
Hence, the adjusted cash balance is $27,900