Answer: $5,400
Explanation:
The 300 students on average agreed that they would be willing to pay $18 fo the beautification project.
The total monetary value of the benefit of the beautification initiative, as suggested by the survey is the amount that would be accrued if every student paid for the project at their Average Willingness to pay.
This would be,
= 300 * 18
= $5,400
The Total Benefit as suggested by the Survey is $5,400.
NB - The Total Benefit as suggested by the Survey is LESS than the cost of the Survey so the project SHOULD NOT be embarked on.
Answer:
=$246,000
Explanation:
Intended sales 3500 units
Selling price =$60
variable costs 35% of sales price is 35/100 x 60= $21
Contribution margin is 65% of sales price = 65/100 x 60 = $39
Fixed costs =$78,000
Sales revenue to make $81,900 will be
operating income = total contribution margin -Fixed costs
$81,900 = TCM - $78,000
TCM = $81,900 +78,000
TCM= 159,900
TCM is a product of contribution margins and sales units
159,900 =$39 x sales units
sales units = 159,000/ $39
sales units = 4,100
sales revenue = sales units x selling price
=$60 X 4100
=$246,000
Answer:
Average receivables = $157,500,000
Explanation:
<em>Account receivable represent the amount of credit made by a business which remain uncollected as at the reporting date. In other words, they represent the amount that customers are owing the business in respect of credit sales.</em>
Average account receivables
=(opening balance + closing balance)/2
=( $142,650,000 + $172,350,000)/2
= 157,500,000.
When managers delegate work, three transfers occur. the three transfers are responsibility, authority, and accountability
Answer:
Rachel has displayed the explicit concept of CSR
Explanation:
The corporate sector has a duty towards its very own business, investors as well as towards the society. Subsequently, every corporate unit must have a duty regarding the upliftment of society which is comprehensively considered as Corporate Social Responsibility (CSR).
The social duty of a business demonstrates standards and commitments by the corporate leadership to take proper activities which can ensure and improve the welfare of society alongside securing business interest.
Corporate social responsibility has been accepted more and more in the recent past. This is because the actions of the corporate sector most of the time cause negative effects to the society, therefor taking up this responsibility towards the society aims at giving back to the society while at the same time achieving their business goals.
The CSR can be divided two two main concepts; implicit and explicit Corporate social responsibility (CSR). Explicit CSR alludes to corporate rules and arrangements that accept and accountability in the interest of society. They regularly comprise of deliberate projects by companies to combine social and business worth and address issues viewed as being part of their social obligation. An example is a move by various corporations to provide relief aid to the victims of hurricane Katrina in 2005. On the other hand, implicit CSR refers to the role of corporations in the formal and informal institution for the benefit of the society. It usually comprises of qualities, standards and rules which bring about obligatory and standard prerequisites that need to be addressed by the organizations.
A major key difference between implicit and explicit CSR is that implicit CSR is usually thought of as a mandatory and involuntary exercise as a reaction to it's environment, while explicit CSR is often seen as a deliberate and voluntary exercise. In our case, Rachel displayed the explicit concept of CSR since the intent was deliberate and voluntary towards the benefit of the society while at the same time improving the image of the company in the mind of the loyal customers.