Answer:
Hie, the question you have provided is missing information relating to <em>Accumulated depreciation</em> or <em>book value of the furniture</em> as well as <em>profit</em> or <em>loss</em> on sale of furniture.
However, important principles are explained below :
The Furniture Disposal T - Account is used to calculate the cash received from the sale of furniture.
The Format of the Account is as follows :
Debits :
Record the Costs of the Furniture Sold. In this cases Cost is $75,900
Record the Profit on Sale of Furniture (if there was profit). The information is incomplete in this case.
Credits :
Record the Accumulated Depreciation on the Furniture. This figure is missing.
Record the Loss on Sale of Furniture (if there was a loss). The information is incomplete in this case.
The Balancing figure would be the Cash Received on sale of Furniture and to be recorded here.
Conclusion :
The Cash Received on Sale of Furniture is a Balancing figure of the Furniture Disposal T - Account.
Benefits of having a mindfulness life is that you will think before making decisions.
Answer:
C) The variable Y could be the price of the wool used to make mittens.
D) The variable X could be consumers income.
Explanation:
quantity supplied = 50 + 1/2X - 5Y -24Z
In this equation if X increases, then the quantity supplied increases. Therefore X can either be the product's price or consumer income.
In this equation if Y or Z increase, then the quantity supplied decreases. Therefore Y or Z are production costs, either labor or materials.
Answer:
c.Internal environment
Explanation:
internal environment refers to the culture, members, events and factors within an organization that has the ability to influence the decisions of the organization.
Organizational Culture is affected by the influence of the founder leader
Discount rate = 27%
Rate before discount = $125 per night
Rate after discount = 125-27%of 125
= 125-33.75 = $91.25
Total nights = 8
Total amount to be paid = 91.25*8 = $730 (answer)