Answer:,S25
Explanation:
The sales agreement between Jack is and Farmer was for a consideration of S75, the consideration for the purchase of tomatoes from another farmer is S100, this invariably means Jackie has incurred an additional S25 to purchase the tomatoes than he will normally has paid for it. This sum of S25 his what she will get in a lawsuits.
Answer:
The Money supply will decrease by $4,500
Explanation:
What will be the maximum impact on money supply today as a result of your action is that the Money supply will decrease by $4,500.
Since we assumed that you have $10,000 in your account in which you withdraw $500 cash from your account and hide it under your pillow for future use, therefore based this scenario or actions carried by you it means that your bank have fewer or lesser funds available to make loans which means the decrease will tend to affect the money supply.
Hence, you can easily calculate the effect by using the simple money multiplier.
Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725
I believe that the best answer among the choices provided by the question is <span>When all of us pool our money, we can buy a computer for my mom.</span>
Hope my answer would be a great help for you. If you have more questions feel free to ask here at Brainly.
Answer:
$ 10512000
Explanation:
The market value of Madison investment which is the aggregate value of the company's investment =$ 12 million
The book value = assets - liabilities = (1700000 - 419000) ×0.4 = $ 51240
The year-end balance = $ 51240 + $ 10 million = $ 10512000 approx