Answer:
the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%
Explanation:
The computation of the interest rate that should be determined the capitalized interest is shown below;
= $6,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.08 + $8,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.09
= 0.0857
= 8.57%
Hence, the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%
The same would be considered
Answer:
Scenario: The Operations Section has determined that the Emergency Medical Services, the Fire Department, and the School Bus Company will be assigned tothe evacuation of the Nursing Home. They will all converge at City Hall and will be dispatched, as appropriate, to begin the rapid and safe movement of the residents to their temporary shelter locations.What NIMS Management Characteristic is being demonstrated?Dispatch/DeploymentScenario: You are the President of Lawrence College. You and the American Red Cross Shelter Manager have contacted the Incident Command Post concerning the ability to meet the nutritional and long term pharmaceutical needs of the elderly residents. The Liaison Officer requests assistance from theEmergency Operations Center
Explanation:
Answer:
281,281.28
Explanation:
expected cost 300,000 + 10,000 = 310,000
with an inerest rate of 10%
discount value equals to 281,281.28
Answer:
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000
c) Reduce GDP
Explanation:
Gross domestic product (GDP) which is the total market value of all the final goods and services produced in a country over a given period of time. The GDP can be calculated using the value added approach.
Here the GPD figure is ascertained by summing the amount of additional value created by each factor of production at each stage of the production process of the final product.
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000 which is the total value added or the market value of the final goods
c)
If the lumber were imported it would be deducted from the value of export and thus reduce GDP. Remember that GDP is the market value of all good and service produced within a given country over certain period of time .
Renaldo would earn <span>2817.63. You take the $ of sales and multiply it by the commissions percentage, then add the number you get with the flat salary to get his total $ earned that month.</span>