Answer: c. $47 per carpet
Explanation:
Total variable costs are:
= Cleaning supplies + Hourly wages + Transportation
= 5,140 + 11,000 + 3,600
= $19,740
The variable cost per carpet is:
= Total variable cost / Number of carpets dyed
= 19,740 / 420
= $47 per carpet
A money market account is the type of account is most suitable for Sofia’s needs.
A money market account earns interest on the money that is deposited at a higher rate than a normal savings account. Even though this is not a common savings account, the account holder is able to write checks from the account if the money needs to be accessed. A money market account is a 'best of both worlds' account because the holder can benefit like a savings and checking account would allow (with some restrictions).
Answer:
The correct option here is D) $450,000.
Explanation:
The differential revenue from the acceptance offer is the additional amount of revenue that will be generated without affecting the revenue generated from the domestic sales in the normal course of operations.
The differential revenue from acceptance of offer can be calculated as -
= Selling price per unit per offer x number of units per offer
= $15 x 30,000
= $450,000
Therefore $450,000 is the differential revenue from the acceptance of offer.
Answer:
For Number of firms, the answer is C. Many.
For type of product, the answer is D. Differential.
For Market model, the answer is C. Monopolistic Competition.
Explanation:
From the questions above, we can conclude that the number of firms is Many because it is stated that there are hundreds of colleges and universities that serve millions of college students each year.
For the type of product, in this case service, that each college and university offers, there is service differentiation. This is because each school will offer unique and distinct ways of meeting the students' needs.
There exists monopolistic competition in markets which have several competitors selling similar products and services. The similar products and services are not ideal substitutes for each other in monopolistic competition. Here, the barriers to entry and exit in the industry are low, and the decisions that are taken by one company do not affect the competitors. Therefore, in the scenario given above, because there are several colleges and universities serving millions of students in similar ways but with differentiated methodologies and programs, they form a monopolistic competitive market.
Answer:
There the company's net income is $1.2 million.
Explanation:
Solution
Given that:
The Profit Margin is = 8% of Sales
Thus
DTO Inc's Net Income will be 8% of $ 15 million =$ 1,200,000 or $ 1.2 million
=$15 million *8% = $1.2 million
(ROA) or Return on Assets = Net Income / Total Assets
= $ 1.2 million / $ 12.6 million
= 9.52%
Then
Total Assets = Total Debt + Total Equity
So the Total Assets are $ 12.6 million, and the Total Debt is $ 5.6 million, then the Total Equity works out to $ 7 million.
=$12.6 million - $ 5.6 million
=$7 million
Hence
Return on Equity (ROE) = Net Income / Total Equity = $ 1.2 million / $ 7 million = 17.14%