Answer:
Explanation:
You are able to deduct expenses that are directly related to the business travel.
He can deduct the entire 175 for driving, since he would need to do that no matter if he stayed longer or not. Staying longer doesn't add any extra cost.
He can deduct lodging that covers the amount of time dedicated to business so of the 600 he can deduct 1/4 or $150 since only 1 of the 4 days was business related.
And the $50 for food for the day he spent on business
The correct answer is C) grow.
Lisa Monroe's mandate that called for the company's future manufacturing plants to be built with the ability to add capacity at low cost gives Seymour Semiconductors the option to grow.
That is why Lisa Monroe, as the new CEO of the company, wants some innovative changes for the company to adapt to modern times, different consumers' necessities, and the fierce competition of other companies in the industry.
She made the decision to change the strategical approach of Seymour Semiconductors. She has decided to lay off 1,000 employees. She has opted to hire temporary workers. With those decisions, she considers that the company will be able to grow again.
Answer:
$20,000
Explanation:
Allowance for uncollectible accounts will be 2% of its accounts receivable = 2% * 900,000 = $18,000
the balance of the Allowance for Doubtful Accounts after year-end = a credit balance of $2,000 + allowance for uncollectible accounts in year of $18,000
= $20,000
Answer:
The probability that neither of both stocks increase is 0,14
Explanation:
The Complement Rule states that the sum of the probabilities of an event and its complement must equal 1.
The data we have is the probability that Stock A or B increase, we are looking for the probability that neither occur, so we have to use the complement of each one.
Complement of Stock A =1-0.54=0.46
Complement of Stock B =1-0.68=0.32
If we want to know the probability of both events happening we have to multiply both complements.
Probability that neither of these two events will occur= 0.46 x0.32= 0,1472
Answer:
its total assets equal to $510 million,
Explanation:
Total assets = Loans + Bonds + Reserves
= $400 million + $80 million + $30 million
= $510 million
Therefore, its total assets equal to $510 million,