Answer:
$5,000
Explanation:
The computation of the amount that should be reported for net financing cash flows is shown below:
Cash flows from financing activities
Receipt from the bank for long-term borrowing $6,000
Less: dividend paid -$1,000
Net cash flows from financing activities $5,000
The positive amount represents the cash inflow and the negative amount represent the cash outflow and the same is to be considered
Answer:
95%, 73.1%
Explanation:
Actual output= 950 per year
Design capacity= 1300 per year (Theoretical capacity)
Effective capacity= 1000 per year (efficiency of the shop)
Now Efficiency = actual output/effective capacity = 950/1000 = 0.95, 95.0%
Utilization= actual output/ design capacity = 950/1300 = 0.7308, 73.1%
Answer:
The correct answer is letter "B": The customer is likely to reject delivery of the asset.
Explanation:
In the corporate world, contract performance obligations are those established by two parties one to manufacture or render and deliver goods or services and the other to receive them. That contract can be signed in front of sales, resales, granting rights or constructing or developing an asset.
<em>Facts such as the right to payment for the goods, the client's risk of ownership of the title and the goods themselves can determine if the performance obligations are met or not but the possibility that represents the customer could reject the delivery of the product will not.</em>
Answer:
$1.7
Explanation:
From the question above Kirova company recorder the following information
Number of issued common shares is 990,000
Net income is $1,436,500
Number of authorized common share is 1,000,000
Weighted average income of outstanding common shares is 845,000
Number of treasury shares is 145,000
The formular to calculate the earning per share is
= Net income/Outstanding shares
Net income= $1,436,500
Outstanding shares= number of issued common shares- number of treasury shares
= 990,000-145,000
= 845,000
Therefore, the earnings per share can be calculated as follows
= 1,436,500/845,000
= $1.7
Hence Kirova's earning per share is $1.7
Answer: Not change the quantity demanded.
Explanation: In a market demand is said to be perfectly inelastic, if the demand for commodities is not affected by price changes.
Therefore since the demand for natural gas in perfectly inelastic, the demand will not change regardless of the change in price of the gas.