Answer:
True
Explanation:
Since marginal cost is above the average total cost so average total cost is rising.
Answer:
Option A is Correct one.
<u>The budgeted required production for August is 11,600 units.</u>
Explanation:
Beginning inventory=(20%*11600)=2320
Add:production(balance)(11600+2660-2320)=11940 units(B).
Less:ending inventory(20%*13300)=(2660)
Sales=11600 units
Answer:Only statements 1 and 2 are correct
Explanation: An effective team involves people who interact with each other to accomplish certain goals or meet certain needs. Team members work intensely with each other to achieve a specific, common goal or objective. This therefore attracts other people to them, that is magnetism. In as much as they look out to achieve their goals, they are also interested in others' success.
Answer and Explanation:
The computation is given below:
1.
Given that
Charges per mile = $0.50
Variable Cost per mile driven = $0.20
Fixed Cost = $215
So,
Contribution Margin per mile = Charges per mile - Variable Cost per mile driven
$0.50 - $0.20
= $0.30
Break-even units (in miles) = Fixed Cost ÷ Contribution Margin per mile
= $215 ÷ $0.30
= 717 miles
2.
Revenue for 4,200 miles is
= $0.50 × 4,200
= $2,100
And,
Variable Cost = $0.20 × 4,200
= $840
Now
Contribution Margin = Revenue - Variable Cost
= $2,100 - $840
= $1,260
And,
Fixed Cost = $215
So,
Net Income = Revenue - Variable Cost - Fixed Cost
= $2,100 - $840 - $215
= $1,045
So,
Degree of Operating Leverage = Contribution Margin ÷ Net Income
= $1,260 ÷ $1,045
= 1.2057
3.
Degree of Operating Leverage = % Change in Net Income ÷ % Change in Sales
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -25%
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -0.25
% Change in Net Income = -0.301425
= -30.1425%
Answer:
Standard Overhead rate is $1.25 per Direct labor hours
Explanation:
Total variable cost (2000 unit * $2.50) = $5,000
Total fixed cost = <u>$5,000</u>
Estimated Overhead cost = <u>$10,000</u>
<u />
Estimated Direct labor hour = 2000 unit * 4 hours = 8,000 hours
Standard Overhead rate = Estimated overhead cost / Estimated Direct labor hour
Standard Overhead rate = $10,000 / 8,000 hours
Standard Overhead rate = $1.25 per Direct labor hours