answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergiy2304 [10]
2 years ago
8

Buyer Maria and seller Doug are closing on June 1. Maria’s mortgage loan is $927.86, and $871.86 will go to interest in the firs

t month. Maria will have to pre-pay interest for June using the 360-day proration method. What will her prepaid interest cost be at closing?
Business
1 answer:
ikadub [295]2 years ago
4 0

Answer:

$842.74

Explanation:

Data provided in the question:

Loan amount = $927.86

Interest for the first month = $871.86

Now,

Daily interest rate for 30 days =  \frac{\textup{Interest for a month}}{\textup{Total number of days in a month}}

or

=  \frac{\$871.86}{30}

=  $29.06

Now,

Doug owns the closing day,

Therefore,

Maria will pre-pay interest for 29 days i.e June 2 - 30,

= Daily interest × Number of days

= $29.06 × 29

= $842.74

You might be interested in
At the beginning of April, Warren Corporation's assets totaled $240,000 and liabilities totaled $60,000. During April the follow
kicyunya [14]

Answer:

The Warren's total assets at the end of April is $345,000

Explanation:

The computation of the ending total assets value is shown below:

= Total assets - sale of stock + machine purchased - cash payment for purchase of building + purchase of short term investment - cash payment for purchase of short term investment - cash paid to the employee as a loan + notes issued

= $240,000 + $20,000 + $95,000 - $10,000 + $9,000 - $9,000 - $10,000 + $10,000

= $345,000

5 0
1 year ago
Manufacturing cost data for Orlando Company, which uses a job order cost system, are presented below. Indicate the missing amoun
mafiozo [28]

Answer:

a=   54796

h=  80,824

d=117916  

i=67915.68  

e=$ 352196  

b=  58,800  

f= 373496

j=  234500

c= 15100

k=   1900

g=3721596

Explanation:

Orlando Company

Manufacturing Cost Data

                                                 Case A          Case B       Case C

Direct materials used                 (a)               $91,200    $69,000

a=149,800 - 42,804-  52,200     54796

Direct labor                               52,200         143,800          (h)

$69,000 +x+0.82h= 216100

1.82h= 216100-69000

h= 147100/1.82= 80,824                                                     80,824

Manufacturing overhead applied 42,804      (d)                   (i)

d=82% of 143,800=117916                                 117916

i=82% of 80824 =  67915.68                                                 67915.68                      

Total manufacturing costs 149,800                 (e)              216,100

e=$91,200+ 143,800+ 117916                              352196

Work in process 1/1/14              (b)                21,300           18,400

b=208,600- 149,800                   58,800

Total cost of work in process 208,600         (f)                   (j)

f=352196+ 21,300                                           373496

j=216,100 + 18,400                                                               234500

Work in process 12/31/14             (c)               11,900            (k)

c=208,600 - 193,500                     15100

k=234500 -232,600                                                            1900

Cost of goods manufactured 193,500           (g)             232,600

g=373496- 11,900                                         3721596

The formulas used are given below.

Total Manufacturing Cost = Direct Materials + Direct Labor + Factory Overheads

Total cost of work in process= Total manufacturing costs+ Opening Work in process

Cost of goods manufactured= Total cost of work in process - Closing Work in process

In each of these if two amounts are known we can find the third one.We can also do rearrange these to find the required amounts.The calculation of each of the missing amount has been done next to it.

5 0
2 years ago
Diversity is about _______. welcoming all people having at least one person from every race and religion recognizing the contrib
laiz [17]

Answer:

tdyfddtrrststsstrstrhsrthrrdydryydrry

Explanation:

6 0
1 year ago
Kasten, Inc budgeted 10,000 widgets for production during 2013. Kasten has capacity to produce 12,000 units. Fied factory overhe
Vlada [557]

Answer:

Check the following calculations

Explanation:

1.  Received an order for 1,000 units

Cost per unit = $46

now

Incremental revenue per widget = $43

Incremental cost per widget: =( Direct material + Direct Labor + Vairable manufacturing overhead) =

$7 + ($15 × 2) + $4 = 41

Incremental profit per unit = 43 - 41 = $2

Total incremental profit = $2 × 1,000 = $2,000

Kasten can make an extra $2,000

2.  Cost to buy per widget = $39

Cost to make per widget: = ( Direct material + Direct Labor + Vairable manufacturing overhead) =

$7 + ($15 × 2) + $4 = 41

Incremental savings per widget if purchased =41 - 39 = $2

Total incremental savings if purchased = $2 × 10,000 = $20,000

Thus we can say  Kasten will save $20,000 if it buys instead of makes

5 0
2 years ago
The sales for​ January, February, and March are​ $150,000, $180,000 and​ $220,000, respectively. For any particular month of​ sa
Gekata [30.6K]

Answer:

Total cash= $193,000

Explanation:

Giving the following information:

Estimated sales ($):

January= $150,000

February= $180,000

March= $220,000

40% in cash from that same month of​ sales

50% in cash from the previous​ month's sales

10% in cash from the sales from two months ago

C<u>ash collection March:</u>

From March= 220,000*0.4= 88,000

From February= 180,000*0.5= 90,000

From January= 150,000*0.1= 15,000

Total cash= $193,000

3 0
1 year ago
Other questions:
  • At a busy meeting of the international sprout growers, you want to make contact with as many people as possible. luckily, you re
    5·1 answer
  • Presented below are three revenue recognition situations.
    6·1 answer
  • Bon Chance, Inc., has an odd dividend policy. The company has just paid a dividend of $3 per share and has announced that it wil
    13·1 answer
  • A parent holding company sells shares in its subsidiary such that the parent now owns only 65% of the subsidiary and, thus, the
    6·2 answers
  • Total fixed costs for Green Planes Inc. are​ $150,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $600,000 if​ 140,0
    12·1 answer
  • Cruz Company uses LIFO for inventory costing and reports the following financial data. It also recomputed the inventory and cost
    15·1 answer
  • Bella is opening a new web design business. Which sentence describes actions she can take to best ensure business success?
    5·1 answer
  • Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar b
    14·1 answer
  • On January 1, 2019, Shields, Inc., issued $800,000 of 9%, 20-year bonds for $879,172, yielding a market (yield) rate of 8%. Semi
    14·1 answer
  • Based on its growth prospects, a private investor values a local bakery at $750,000. She believes that cost savings having a pre
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!