Answer:
Task a:
The answer is $24,500.
Task b:
The answer is 17%
Explanation:
<h2>Task a:</h2><h3>What is the maximum amount of new capital that can be raised at the LOWEST component cost of EQUITY?</h3><h3>Solution:</h3>
We already know the following:
Projected net income = $21,000
Payout ratio = 30%
Retention ratio = 70%
Debt share = 40%
Equity share = 60%
Maximum amount of capital to be raised at the lowest component cost of equity = Projected net income ×
= $21,000 × 
= $24,500
<h3>Answer:</h3>
The maximum amount of new capital that can be raised at the lowest component of equity is $24,500.
<h2>Task b:</h2><h3>What is the component cost of equity by selling new common stock?</h3><h3>Solution:</h3>
k(e) (component cost of external equity) = [Dividend (D0)(1 + growth) / stock price(1 - flotation cost)] + growth
Formula:
k(e) =
+ 0.05
Where
Do = $2.00
G = 0.05
P = $21/88
= ($2.00(1 + 0.05) / $21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(0.80) + 0.05
= 0.17 or 17%
<h3>Answer: </h3>
The component cost of equity by selling new common stock = 17%
Answer:
A. Yes, because the corporation would be required to pay tax on its profits, and the shareholders would also be required to pay taxes on dividends
Answer:
Bubba’s annual total revenue is c. $20,000
Explanation:
Revenue is the total amount that comes from sales, regardless of cost.
Bubba catches 4,000 pounds and sell them for $5 per pound, so the total amount (revenue) he receives from selling them is 4,000 * 5 = $20,000
Note: The information about the $3 cost is not necessary to calculate revenue
Well...if he earns $75 an hour....and he worked for 20 hours...that's
75 * 20 which = 1500
Now it says he also earns a flat fee....since the question states he billed the client 1800...and he only earned 1500 of it...that must mean that his flat fee would be
1800 - 1500 = 300
So his flat fee is 300...and his variable charge...is 75x (75 dollars per hour)
in an equation...this would look like
C(x) = 75x + 300
<u>Calculation of Return on Equity:</u>
Return on Equity can be calculated using the following formula:
Return on Equity = Net Income / Equity
We can calculate net income using the following formula:
Net Income = Sales * Profit Margin = 3650*5% = $182.50
And we can calculate Equity using the following formula:
Equity = Total Assets * (1-Total Debt ratio) = 3350*(1-41%) = $1976.50
Now Finally,
Return on Equity = Net Income / Equity = 182.50 / 1976.50 = 9.23%
Hence the return on equity is <u>9.23%</u>