answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
2 years ago
13

A random sample of 100 students is taken at LearnAll University and it’s found that their average GPA is 3.1. If this informatio

n is used to help estimate the average GPA for all students at LearnAll University, which branch of statistics was applied?
Business
1 answer:
saw5 [17]2 years ago
3 0

Answer:

Inferential statistics

Explanation:

Inferential statistics you take that sample data from a small number of people and and try to determine if the data can predict about the total poblation

You might be interested in
You decide to quit your $60,000-per-year job as an information technology specialist and illustrate children's books. At the end
Lesechka [4]

Answer:

- $45000

Explanation:

Economic profit is different from accounting profit in the sense that former also takes into consideration the implicit costs, also referred to as opportunity costs unlike the latter.

Economic Profit = Accounting profit - Opportunity Costs

Opportunity costs are defined as the the cost of sacrificed or foregone alternative for pursuing a particular alternative. Such costs are implicit or notional as they are not actually incurred.

In the given case, Economic Profit = Revenues - Explicit costs - Implicit costs

Here, the implicit cost is $60,000 income foregone.

Thus, Economic Profit = $20,000(income) - $ 5000 (expense) - $60,000 (opportunity cost)

Economic Profit = ($ 45,000) or -$45,000.

7 0
2 years ago
The dean of a school of business is forecasting total student enrollment for this year's summer session classes based on the fol
Fiesta28 [93]

Answer:

I used an Excel spreadsheet to calculate R² which gives us the least squares trend. See attached image.

y = 360x + 1600

R² = 0,9529

next year's enrollment should be = (360 x 5) + 1600 = 3400

5 0
1 year ago
Present Value of an Annuity of 1 Periods8%9% 10.926 0.917 0.909 21.783 1.759 1.736 32.577 2.531 2.487 A company has a minimum re
Bogdan [553]

Answer:

d. $197,418

Explanation:

Profitability index for this project = Present value of cash inflows / Present value of cash inflows

Profitability index for this project = 2.531*$78000 / $195000

Profitability index for this project = $197,418 / $195,000

Profitability index for this project = 1.0124

So, the net present value of this project is $197,418

8 0
2 years ago
Sea Side Enterprises is trying to predict the cost associated with producing its anchors. At a production level of​ 5,300 anchor
Lena [83]

Answer:

The total cost at 9000 anchor is $473400

Explanation:

To come up with the cost equation used by the manager, we need to find the variable cost per unit.

The total cost at production level of 5300 is = 5300 * 54 = $286200

Out of the total costs, $18000 are fixed.

Thus, variable costs at production of 5300 is = 286200 - 18000 = $268200

The variable cost per unit is = 268200 / 5300 = $50.60

Let x be the number of anchors produced.

The cost equation is = 18000 + 50.60x

At 9000 anchors, the total cost will be,

Total cost = 18000 + 50.60 * (9000)  = $473400

8 0
1 year ago
Will choose brainliest!!
qaws [65]

Answer:

C) remained the same

Hope this helps

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Mike wants to purchase an $11,350 car with a loan from a credit union that requires a 20% down payment. what amount will Mike bo
    11·1 answer
  • Assume that Fan-Tastic Sports Gear Inc. will be using the allowance method this year. Select any items(s) from the following lis
    8·1 answer
  • Which analogy best represents the relationship between jobs and careers?
    8·2 answers
  • A publisher receives cash for a magazine subscription during Year 1. The publisher sends magazines on a monthly basis to that cu
    9·1 answer
  • A manufacturer shipped units of a certain product to two locations. The equation above shows the total shipping cost TTT, in dol
    7·2 answers
  • "Our teams in different countries have learned a great deal, and I am putting together an international team to study and share
    14·1 answer
  • Ayayai Corp. has the following inventory data:
    11·1 answer
  • If you owe suppliers $240 and typically buy $40 worth of products per day, then your Days Payable equals _____________, fill in
    14·2 answers
  • The Fime Corporation uses a standard costing system. The following data have been assembled for December: Actual direct labor-ho
    6·2 answers
  • You are going into business with 4 equal partners (not counting yourself). If in 6 years, the business is making a profit of $1,
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!