Answer:
Annual deposit (PMT) = $1,567,060.39
Explanation:
Given:
Future value of annuity due = $8,000,000
Rate of interest(r) = 10% = 0.1
Number of year (n) = 4 year
Annual deposit (PMT) = ?
Computation of annual deposit :
\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(1+0.1)^4-1}{0.1} ](1+0.1)\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(1.1)^4-1}{0.1} ](1.1)\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(0.4641}{0.1} ](1.1)\\\\8,000,000 = PMT [5.1051]\\PMT = 1,567,060.39](https://tex.z-dn.net/?f=Future%5C%20value%5C%20of%5C%20annuity%5C%20due%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281%2Br%29%5En-1%7D%7Br%7D%20%5D%281%2Br%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281%2B0.1%29%5E4-1%7D%7B0.1%7D%20%5D%281%2B0.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281.1%29%5E4-1%7D%7B0.1%7D%20%5D%281.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%280.4641%7D%7B0.1%7D%20%5D%281.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B5.1051%5D%5C%5CPMT%20%3D%201%2C567%2C060.39)
Annual deposit (PMT) = $1,567,060.39
Answer:
10.16 gallons of gas
Explanation:
To be exact, a US gallon contains 3.78541 liters.
So a gallon of gasoline contains 3.78541 liters of gasoline, which means that one gallon of gasoline costs 1.30€ x 3.78541 = 4.92€
If the visitor has 50€, he/she can purchase 50€/4.92€ = 10.16 gallons of gas
*Only the US, Myanmar and Liberia use the imperial system of measurement (e.g. miles, yards, feet, gallons, quarts, etc.) while the rest of the world uses the metric system (e.g. meters, kilometers, liters, etc.). But the US was one of the first countries in the world to formally adopt the metric system (since the 19th century), but the change was not mandatory, so most people continued to use the imperial system as part of the culture.
Answer:
deadwweight loss $2,250
Explanation:
The deadweight loss is the area loss between the new consumer and producer surplus after-taxes and the previous consumer and prodcuer surplus after taxes
As this is a straight line then we have the area of a triangle which height is
P2 - P1 in this case the $15 tax levied
and Q2 - Q1 as the high of the triangle in this case 300 units
We now sovle for the area of the triangle:
300 x 15 / 2 = 2,250
Answer:
a. $5,460
Explanation:
The computation of the ending amount of direct labor cost is shown below:
First we have to compute the direct labor hours which is
= Ending work in process - direct materials cost
= $17,578 - $7,750
= $9,828
The total per direct labor hours is
= $12 + $15
= $27
So, the direct labor hours would be
= $9,828 ÷ $27
= 364 hours
So, the ending direct labor cost is
= 364 hours × $15 per hour
= $5,460
All that information gives you three points to make the graph.
Point 1:
At the price of $10, the offer is 2*1,000 shoes => (10, 2,000)
At the price of $25, the offer is 10*1,200 shoes => (25, 12,000)
At the price of $40, the offer is 10*1400 + 4*500 => (40, 16,000)
Then you have three points. You can check that their are not aligned because when you increase the price $15 from 10 to 25 the offer increases in 10,000 shoes; but when you increase the price $15 from 25 to 40, the offer increases 4,000.
To draw the grpah:
- use a perpendicular coordinate system with the price in the horizontal axis and the offer in the vertical axis,
- lable the horizontal axis with the prices from 10 to 50 and the vertical axis with the offers from 1,000 to 18,000.
- draw the three calculated points (10; 2,000) , (25; 12,000) and (40; 16,000)
- draw a curved line that passes through the three points.
Ther you have the graph.