Answer:
Member B: Works 10 hours per week at $5.85 per hour
Member D: Works 9 hours per week at $6.35 per hour
Answer:
depreciation rate per unit $0.34
Explanation:
To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:
depreciable amount:
$41,000 - $3,600 = $ 37,400
depreciation rate:
$37,400 / 110,000 units = $0.34
Answer: C. Many decisions are made on the margin
Explanation:
One vital economic principle that is made by economic agents is that when making rational decisions, it involves thinking at the margin.
For one to take a particular action, one has to consider the benefits and costs that are involved and then see if the benefits outweigh the costs before the final decision is made.
Since her pool sessions are helping her swim more quickly, Poornima plans to reduce by 1 hour per week the time she spends training on the bike and increase by 1 hour the time she spends in the swimming pool.
This means the extra time allocated to swimming is beneficial and the basic principle of individual choice that Maria illustrate is that many decisions are made on the margin.
Answer with its Explanation:
The first step is to diversify the sample size so that our sample includes every person from different cultures, geographic, religions, genders, etc., which would help in better assessment of the product's future in the market.
Second step is to set a sample size for receiving the feedback of the customers at required confidence interval that is Burger King's goal to achieve. For example, Burger King desires to achieve 93% customer satisfaction and the error rate would determined by using the confidence interval. This sample size would be calculated using the practical approach.
Third step is to ensuring that the errors in prediction are reasonably low by practical approach, confidence interval approach and diversified test samples. All this will help the company to ensure that they have accurate results in hand for decision making.