Answer:
$1,700
Explanation:
Given that,
Purchase of raw materials inventory = $1,000
Assignment of raw materials inventory to Job 5 = $500
Payroll for 20 hours with $1,000 assigned to Job 5
Factory utility bills = $750
Overhead applied at the rate = $10 per hour
Cost assigned to Job 5 at the end of the week:
= Raw materials inventory to Job 5 + Labor cost + Manufacturing Overhead applied
= $500 + $1,000 + ($10 per hour × 20 hours)
= $500 + $1,000 + $200
= $1,700
Answer:arithmetic average annual return per year= 3.75%
Explanation:
Year 1 = 10%
Year 2= 15%
Year 3 = 15%
Year 4 = -25%
total return = 15%
Arithmetic average annual return per year =(Return of year1 + return of year 2 + return of year 3+ return of year 4 )/4 = 15% /4 = 3.75%
Answer:
$3,935
Explanation:
The computation of the catering supplies are shown below:
= Catering supplies + monthly cost for each job × number of jobs + monthly cost for per meal × number of meals
= $450 + $75 × 27 jobs + $10 × 146 meals
= $450 + $2,025 + $1,460
= $3,935
We simply added the catering supplies cost, meal cost, and the job cost so that the accurate value can come
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
Answer:
b. 10,000.
Explanation:
The number of units completed in April is given by the number of units on April 1st (3,000) added to the number of units started during April (11,000) minus the number of units still in production on April 30th (4,000):

10,000 units were completed during April.
Answer:
B) discussion forum
Explanation:
A discussion forum is an online tool where people can post messages and everyone with access to the forum can read what is been shared, give answers and post new content. Because of this, the forum will be the technique that will best help Athena receive suggestions from employees, while also allowing employees to share their ideas with one another. Instant messaging, texting and emailing won't allow the interaction between several people discussing ideas that the forum can provide.