Answer:
The correct answer is C.
Explanation:
Giving the following information:
Molly estimates that she will use 10,000 pounds of cheese filling each month. The costs associated with each pound of cheese filling consist of $10.64 direct materials, $14.96 direct labor, $14.60 variable overhead, and $13.00 fixed overhead. Pasta Specialties (PS) has approached Molly and offered to supply 10,000 pounds of cheese filling each month for $405,200.
Make in house:
Unitary cost= 10.64 + 14.96 + 14.60= $40.2
Nose of the fixed cost are avoidable, therefore they are taken into account to make the decition.
Buy= 405,200/10,000= $40.52
Cost difference= 40.2 - 40.52= -0.32
Answer:
At the time of purchase of raw material inventory,
Raw material inventory account will debit and accounts payable account will credit.
Therefore, the Journal entry for this transaction is as follows:
Raw Materials Inventory Account Dr. $36,000
To Accounts Payable $36,000
(To record the purchase of raw material on account)
Workings:
Raw material Inventory = Units of raw material purchased × Price per unit
= 6,000 × $6
= $36,000
Answer:
Unitary variable cost= $42
Explanation:
Giving the following information:
Direct Materials $14
Indirect Materials (variable) $4
Direct Labor $8
Indirect Labor (variable) $6
Other Variable Factory Overhead $10
During the period, the company produced and sold 1,000 units.
Under the variable cost method, the product cost is calculated using direct material, direct labor, and variable overhead:
Unitary variable cost= 14 + 8 + (4 + 6 + 10)= $42
Answer:
d. $1,540 F
Explanation:
The formula to compute the variable overhead efficiency variance is shown below:
= (Actual direct labor hours - standard direct labor hours) × variable overhead per hour
where,
Actual direct labor hours is 2,380
And, the standard direct labor hours equal to
= 5,200 units × 0.5
= 2,600 hours
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= (2,380 hours - 2,600 hours) × $7
= 1,540 favorable