answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anuta_ua [19.1K]
2 years ago
11

Last year, Mountain Top, Inc., purchased a coal mine at a cost of $900,000. The salvage value has been estimated at $100,000. Th

e coal mine has an estimated 200,000 tons of available coal. A total of 70,000 tons were mined and sold during the current year. Complete the necessary journal entry to record depletion expense for the current year by selecting the account names and dollar amounts from the drop-down menus.
Business
1 answer:
melisa1 [442]2 years ago
6 0

Answer:

The Journal entry is as follows:

Depletion expense - Coal Deposit  A/c     Dr. $280,000

To Accumulated depletion -Coal Deposit                        $280,000

(To record the depletion expense for the current year)

Workings:

Depletion per ton = (cost - Salvage) ÷ Total units of production

                              = ($900,000 - $100,000) ÷ 200,000

                              =  $4 per ton

Depletion expense = Tonnage tons mined current year × Depletion per ton

                                = 70,000 tons × $4

                                = $280,000

You might be interested in
The following transactions occurred during the month of June 2021 for the Stridewell Corporation. The company owns and operates
daser333 [38]
Your answer will be D
8 0
2 years ago
Molly C. has just purchased a pasta manufacturing business. Molly’s new business produces ravioli, tortellini, and other cheese-
Juli2301 [7.4K]

Answer:

The correct answer is C.

Explanation:

Giving the following information:

Molly estimates that she will use 10,000 pounds of cheese filling each month. The costs associated with each pound of cheese filling consist of $10.64 direct materials, $14.96 direct labor, $14.60 variable overhead, and $13.00 fixed overhead. Pasta Specialties (PS) has approached Molly and offered to supply 10,000 pounds of cheese filling each month for $405,200.

Make in house:

Unitary cost= 10.64 + 14.96 + 14.60= $40.2

Nose of the fixed cost are avoidable, therefore they are taken into account to make the decition.

Buy= 405,200/10,000= $40.52

Cost difference= 40.2 - 40.52= -0.32

8 0
2 years ago
Squirrel Co. operates in a lean manufacturing environment. For June production, Squirrel purchased 6,000 units of raw materials
valina [46]

Answer:

At the time of purchase of raw material inventory,

Raw material inventory account will debit and accounts payable account will credit.

Therefore, the Journal entry for this transaction is as follows:

Raw Materials Inventory Account    Dr. $36,000

To Accounts Payable                                           $36,000

(To record the purchase of raw material on account)

Workings:

Raw material Inventory = Units of raw material purchased × Price per unit

                                       = 6,000 × $6

                                       = $36,000

3 0
1 year ago
Kawasaki Company incurred the following unit costs in manufacturing digital cameras: Direct Materials $14 Indirect Materials (va
Shtirlitz [24]

Answer:

Unitary variable cost= $42

Explanation:

Giving the following information:

Direct Materials $14

Indirect Materials (variable) $4

Direct Labor $8

Indirect Labor (variable) $6

Other Variable Factory Overhead $10

During the period, the company produced and sold 1,000 units.

Under the variable cost method, the product cost is calculated using direct material, direct labor, and variable overhead:

Unitary variable cost= 14 + 8 + (4 + 6 + 10)= $42

0 0
2 years ago
Doogan Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Direct m
RSB [31]

Answer:

d. $1,540 F

Explanation:

The formula to compute the variable overhead efficiency variance is shown below:

= (Actual direct labor hours - standard direct labor hours) × variable overhead per hour

where,

Actual direct labor hours is 2,380

And, the standard direct labor hours equal to

= 5,200 units × 0.5

= 2,600 hours

Now put these values to the above formula  

So, the value would equal to

= (2,380 hours - 2,600 hours) × $7

= 1,540 favorable

5 0
2 years ago
Other questions:
  • If consumers buy a new computer at a certain store, they are offered a gift card to a local restaurant. This is an example of wh
    15·2 answers
  • Vaughn Manufacturing is planning to sell 600 buckets and produce 980 buckets during March. Each bucket requires 500 grams of pla
    10·1 answer
  • Market value ratios give management an indication of what investors think of the companies and future prospects. The market valu
    11·1 answer
  • In 2016, Chaya Corporation, an accrual basis, calendar year taxpayer, provided services to clients andearned $25,000. The client
    14·1 answer
  • Grand Gimmicks Company produces a single product with a current selling price of $170. Variable costs are $130 per unit, and fix
    8·2 answers
  • Jill took ​$40,000 that she had in savings and started her own business. If left in​ investments, she would have earned ​$4,000
    15·1 answer
  • Freytag Corporation's variable overhead is applied on the basis of direct labor-hours. The company has established the following
    14·1 answer
  • Assuming that the standard fixed overhead rate is based on full capacity, the cost of available but unused productive capacity i
    12·1 answer
  • Corona Industries purchased a stamping machine on January 2, 20X1, for $100,000. It made an initial payment of $20,000 and finan
    9·1 answer
  • Pearson Motors has a target capital structure of 45% debt and 55% common equity, with no preferred stock. The yield to maturity
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!