Answer: Surplus
Explanation: There will be a surplus of 8000 tickets. Since soccer teams would be willing to supply 25000 tickets at $22 and the consumers are willing to purchase 17000 tickets at $22. The difference is (25000 ticket - 1700 ticket) = 8000 ticket.
Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000
Answer:
$7,700 increase
Explanation:
We can determine the change in Wolverine's cash balance by deducting the cash disbursement and operating expenses from the cash receipts.\
Change in cash balance = Cash receipts - Cash disbursement - Operating expense
Change in cash balance = $48,000 - $33,800 -$6,500
Change in cash balance = $7,700
WORKING:
<u>Cash Receipts</u>
Sales
February ( 59,000 x 45%) $26,550
January ( 39,000 x 55%) $21,450
Total $48,000
<u>Cash disbursement</u>
Purchases
February ( 44,000 x 15%) $6,600
January ( 32,000 x 85%) $27,200
Total $33,800
<u>Operating expenses </u>
Incurred $9,400
Depreciation ($2,900)
Net $6,500
Answer:
a. What is the PI if the discount rate is 20%?
profitability index = present value of cash flows / initial outlay
PI = $9,137.41 / $5,000 = 1.83
b. What is the NPV if the discount rate is 20%?
NPV = -$5,000 + $9,137.41 = $4,137.41
c. What is the IRR if the discount rate is 20%?
the discount rate is irrelevant when you are calculating the IRR, since the IRR is the discussion rte at which the NPV = $0
IRR = 55.23%
Explanation:
Initial Outlay -$5,000
Year 1 $3,000
Year 2 $3,500
Year 3 $3,200
Year 4 $2,800
Year 5 $2,500.
Answer:
A. Assuming that employees would understand the content of the PowerPoint slides
Explanation:
One of the most common mistakes that can be made is assuming that the receiver on the other end of the communication chain would understand quite well, what message, you as the sender, is passing across.
In the scenario cited in the question above, the new benefit offerings that have been developed after the overhauling, of which Mike has taken his time to explain in a power point presentation just few months before employees would be required to enroll for the program, must have been misunderstand by the employees. The multiple emails reveals that the employees do not really understand the content, and this comes as a surprised to Mike. We can infer that Mike must have made the mistake of assuming that the employees would understand the content of the PowerPoint slides.