We can calculate total assets by accounting equation, which is total assets equal to total liabilities plus total equity. Using the basic accounting equation:
Total assets = Total liabilities + shareholders’ equity
= total liabilities + ( total common stock + Retained earnings)
= $51.391 million + ($2.540 million + 18.432 million)
= $72.363 million
Therefore, total assets of the firm would be $72.363 million.
Answer:
A- Group think
Explanation:
In group think, bad decisions are often made because, rather than consider other alternatives, a group of people agree to a decision suggested by, in most cases, the most superior party in the room.
This form of thinking hides true opinions of other members of the group and though the decision is agreed upon, they could truly not want to be a part of the process.
In this scenario, there is an agreement with the Senior Executive on the plan of action however, nobody is interested in taking up the responsibility to follow through with the plan. This indicates a level of disagreement of other members with the plan regardless of the initially stated agreement with the plan.
Answer:
Value of the company = $124,019.61
Explanation:
<em>The value of then firm is the present value of its expected future cash inflow discounted at its required rate of return. </em>
<em>In this case, the earnings available to ordinary shareholders becomes the annual cash inflow while the appropriate discount rate is the cost of equity</em>.
The absence of debt in the company's capital structure implies that the cost of equity would be the appropriate discount rate.
And the value of the company would be determined as follows
Value of the company = Earnings after tax/Cost of equity
Earnings after tax = EBIT × (1-Tax rate)= 25,300×(1-0.25)=18,975
Cost of equity = 15.3%
Value of the company = 18975
/0.153= 124,019.6078
Value of the company = $124,019.61
Answer:
$420,000
Explanation:
Calculation for Orleans’s net U.S. tax liability
Using this formula
Tax liability=Taxable income×U.S tax rate
Let plug in the formula
Tax liability=$2,000,000×21%
Tax liability=$420,000
Therefore Orleans’s net U.S. tax will be $420,000. The withholding tax amount of $8,000 was not included because it was already imposed on the dividend.
Answer:
Jacob made a mistake at the Initiation stage of the project management process
Explanation:
The initiation stage is the first stage in every project cycle. It is the stage of defining the objectives, scope, purpose and deliverable to be produced.
If this stage of project management had been well managed the project might not have failed because the employees would have been guided on the trends to follow to achieve the various goal and objectives set for each projects.