Answer:
the amount of write-offs during the year= $28,000
Explanation:
Amount written off = Beginning allowance for doubtfull accounts + Bad debts expense - Closing allowanve for doubtfull accounts
= 54000+48000-74000
= 28000
Answer:
<em>1) Monthly payments:</em>
<em> </em>
<em />
<em />
<em>2) Balance in ten years:</em>
<em> </em>
<em />
<u><em /></u>
Explanation:
<u><em></em></u>
<u><em>1. What are the monthly payments?</em></u>
The formula to compute the monthly payment of a loan is:

Where:
- Payment is the monthly payment
- r is the monthly interes rate: 8% / 12 = 0.08/12
- n is the number of months: 12 × 30 = 360
- Loan = $190,000
Substitute and compute:


<u><em>2. What would the loan balance be in ten years?</em></u>
<u><em></em></u>
There is a formula to calculate the balance in any number of years:
![Balance=Loan(1+r)^n-Payment\times \bigg[\dfrac{(1+r)^n-1}{r}\bigg]](https://tex.z-dn.net/?f=Balance%3DLoan%281%2Br%29%5En-Payment%5Ctimes%20%5Cbigg%5B%5Cdfrac%7B%281%2Br%29%5En-1%7D%7Br%7D%5Cbigg%5D)
Substitute with n = 10 × 12 and compute:
![Balance=\$190,000(1+(0.08/12))^{(10\times 12)}-\$1,394.15\times \bigg[\dfrac{(1+(0.08/12))^{(10\times 12)}-1}{(0.08/12)}\bigg]](https://tex.z-dn.net/?f=Balance%3D%5C%24190%2C000%281%2B%280.08%2F12%29%29%5E%7B%2810%5Ctimes%2012%29%7D-%5C%241%2C394.15%5Ctimes%20%5Cbigg%5B%5Cdfrac%7B%281%2B%280.08%2F12%29%29%5E%7B%2810%5Ctimes%2012%29%7D-1%7D%7B%280.08%2F12%29%7D%5Cbigg%5D)

Answer:
superseding cause
Explanation:
According to my research on different liability law suits, I can say that based on the information provided within the question Iris will not be liable for this second set of injuries because the plane crash was a superseding cause. This refers to an accident that happens after another (initial accident) has already occurred in which an injury has happened. In this type of situation the person who caused the initial accident is not responsible for the second accident or injuries caused by it.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
Her kitchen Staff can spend up to $3.00 on product cost.
Explanation:
Selling price= $10.00
Margin= $4.00
Labor costs = $10.00*30% = $3.00
Selling Price = Contribition margin + Labor costs + Product Cost.
Isolating Product cost from the equation:
Product cost = Selling price - (Contribution margin + Labor costs)
Product cost = $ 10.00 - ($4.00 + $3.00)
Product cost = $ 10.00 - $7.00
Product cost = $ 3.00
The max. amount that kitchen staff can spend on product cost is: $ 3.00
Answer:
unfreezing
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that the employees are in the unfreezing part of the change process. This part of the change process focuses on preparing the individual employees to realize that the change is absolutely necessary in order to improve their performance and the companies overall efficiency.