Answer:
$63,600
Explanation:
Th weighted average method is one that ensures that all the various prices at which inventory is bought is considered to determining the price at which inventory is issued.
Amount of Inventory at
= (150 × 200) + (500 × 210) + (350 × 220) = $212,000
Total quantity (before sales) = 150 + 500 + 350 = 1000 units
Weight average cost per unit = $212,000/1000 = $212
The 700 units sold will be value at $212 per unit.
Hence total cost of goods sold = $212 × 700 = $148,400
Closing inventory amount = $212,000 - $148,400
= $63,600
Answer:
E) General journal
Explanation:
The general journal is used to record all the accounting transactions carried out by a company. If the company uses an accounting tool software or a more complete ERP software, the transaction should be recorded immediately or as soon as possible.
For example, the journal record for this transaction should be:
- Dr Accounts Payable account 6,000
- Cr Cash account 6,000
Answer:
Video Games = 35%
Explanation:
As for the provided information, we have:
Operating Income given is exclusive of Depreciation and amortization as operating income do not include so:
Therefore:
EBITDA as percentage of Revenue shall be :

For each segment the calculation shall be:
Film =
= 30%
Theme Park =
= 32%
Video Game =
= 35%
Since the highest percentage is that of video games, it is the most productive.
The options provided do not relate to this question.
Answer:
a safety manual
Explanation:
OSHA = Occupational Safety and Health Administration
Answer:
C) category points-of-parity.
Explanation:
With category points-of-parity the emphasis is on Nivea brand offering the relevant category features. These are features a brand must have to be considered competitors in a particular industry.
So for deodorants people want to know if they are strong, will the shampoo clean effectively, and will cosmetics be colourful.
Without these key features in the products Nivea would lose competitive advantage.