Answer:
Whispering Corporation
Partial income statement for 2020
Income from continuing operations $10,775,400
Income from discontinuing operation:
Division operated loss ($321,500)
Division disposal Loss <u> ($200,100) </u>
<u>($521,600)</u>
Net Income $<u>10,253,800</u>
Answer:
contribute to diversity of leadership by demonstrating leadership on the job.
Explanation:
Because organizations must change rapidly in a volatile, global market, non-supervisory employees must be prepared to contribute to diversity of leadership by demonstrating leadership on the job.
This ultimately implies that, when an organization is operating on an international level such as trading its products and services with customers outside the shores of its home country, it is important and required that in a rapidly volatile, global market, non-supervisory employees are saddled with the responsibility of contributing to leadership by being exemplary to the rest.
Answer:
C. Including restrictive covenants in the company's bond indenture (which is the contract between the company and its bondholders).
Explanation:
One of the major actions that would most likely reduce potential conflicts between stockholders and bondholder is the Inclusion of restrictive covenants in the company's bond indenture (which is the contract between the company and its bondholders).
Restrictive covenants are Bond covenants that are designed to protect the interests of both parties by forbiding the issuer from undertaking certain activities that are detrimental to the holders of the bond.
Restrictive covenants manages the agency problem between stockholders and bondholder.
Answer:
40%
Explanation:
Contribution margin = Contribution ÷ Sales × 100
= 72,000 ÷ $180,000 × 100
= 0.4 × 100
= 40%
Please not that other information given in the question are not relevant in arriving at the contribution margin ratio hence will be ignored.
Answer:
The cost of goods sold = $74,000
Explanation:
<em>Cost of goods sold is computed as</em>
<em>Opening stock + production- closing inventory</em>
<em>The figure is always subtracted from the sales revenue to determine the gross profit</em>
The cost of goods of XXis Corporation
Cost of goods sold = 19,000 + 70,000 - 15,000
= $74,000
The cost of goods sold = $74,000