Answer:
2.56 years
Explanation:
Payback period calculates the amount of time it takes to recover the amount invested in a project from its cumulative cash flows.
payback period = amount invested / cash flows
cash flows = $510,000 - $360,000 = $150,000
$384,000 / $150,000 = 2.56 years
Answer:
The correct answer is letter "C": weak competitors in the industry.
Explanation:
Organizational resources are all those assets a company has that allows the firm to maintain or improve its production process. Organizations can have <em>human, capital, monetary, </em>and <em>raw materials resources</em>. After properly combined, the firm's resources created final goods.
In that case, competitors do not represent assets firms can use in their production process.
Answer 1) Option B) Shift to the right.
Explanation : If the amount of land available to the company increases, the PPC will shift to the right. As the graph indicates, the PPC will grow by shifting on right side as the company is acquiring more land for building purpose.
Answer 2) Option C) Remain Unchanged.
Explanation : The company realizes it cannot construct any buildings on a portion of the land because it is at risk of a cave-in.
In this case, the PPC will remain unchanged. When the company realizes that no construction can be done on the portion of land because of its hollowness the PPC will remain to be undisturbed.
Answer:
The correct answer is number (1): True.
Explanation:
Due diligence refers to the exercise an individual is subject to after entering a contract with another party by which a certain standard of care is expected from the individual.
The United States Sentencing Commission is the governmental agency in charge of reviewing sentences discrepancies and promoting fair sentencing.
<em>In front of ethical issues within a firm, the U.S. Sentencing Commission states that the company must have disseminated a code of conduct so that the filing company can allege a violation of the due diligence employees are subject to.</em>
Answer:
Increase in GDP = $5
correct option is b. GDP increases by $5.00
Explanation:
given data
bake bread sold = $3.00
flour sold = $1
sells to consumer = $2.00
to find out
what is the effect on GDP
solution
we get GDP that is increase is express as
Increase in GDP = flour sold + ( bake bread sold - flour sold ) + sells to consumer ..................1
put here value we get by equation 1
Increase in GDP = $1 + ( $3 - $1 ) + $2
Increase in GDP = $5
correct option is b. GDP increases by $5.00