Answer:
a. project A; because its NPV is about $335 more than the NPV of project B.
Explanation:
As in the question it is mentioned that the required rate of return for project A and project B is 11.25% and 10.75% respectively.
Here we have to determined the net present value for both projects having different required rate of return
So based on the net present value the first option is correct as the project A is more than the project B
Therefore the first option should be accepted
Answer: The ending balance (principal plus interest) will be $638.10
Explanation:
To calculate this we need to use the Quarterly Interest formula
CI quarterly = P (1+ (R/4)/100)^4n
CI is the compound interest payable
I is the initial principal sum of money
R is the interest rate in percentage at which interest accrued over time
n is the time period in years
For the first year the total amount plus interests is
CI = $ 100 (1 + (8/4)/100)^4x1
CI = $100 (1 + 2/100)^4
CI= $100 (1 + 0.02)^4
CI = $100* 1.0824
CI = $108.24
For the second year = $100+ $108.24= $208.24
CI = $ 208.24 * 1.0824
CI = $225.41
For the third year = $100 + $ 225.41 = $325.41
CI = $325.41 * 1.0824
CI = $352.23
For the fourth year = $100 + $ $352.23 = $452.23
CI = $452.23 * 1.0824
CI = $ 489.51
For the fifth year = $100+ $489.51 = $589.51
CI = $589.51 * 1.0824
CI = $ 638.10
Answer:
option (d) $500
Explanation:
Data provided in the question:
Reynolds Construction's value of operations = $750 million
short-term investments = $50 million
accounts payable = $100 million
notes payable = $100 million
long-term debt = $200 million
common stock = $40 million
retained earnings = $160 million
Now,
Firm value of equity
= Free cash flow value + Investments - Debt - Notes payable
= $750 million + $50 million - $200 million - $100 million
= $500 million
Hence,
the correct answer is option (d) $500
Answer:
True.
Explanation:
Higher level professions are professions occupied by professionals who think strategically and carry out their duties by adhering to the ethical standards that governs their profession. Examples are medical practitioners, engineering, accountant and pilot. All these requires in-depth knowledge , good skill and special training because of the technical nature of the profession.
Having a degree is not enough to deliver on these professions because of their complexities. These professionals must adhere to the ethical standard that governs their profession and also hold themselves out of having the required training, knowledge and experience .
Take for instance a pilot who controls a plane. Asides having the required education, he would undergo special trainings on how to fly planes. He must also have the skills and experience of flying before being certified to fly people because of the risky nature of the profession.
The above example also applies to a doctor. He would undergo trainings depending on his area of specialization and must have knowledge before being certified to work as a doctor. The reason is that he is dealing with lives hence must possess the the required skills and experience.
Answer:
b. 1 and 3.
Explanation:
The investors are of two types either they are risk averse or risk seekers. Risk averse are those who are not willing to take risks for their investments. They accept lower returns but they are not ready to take more risks than their appetite. Risk seekers are those who demand more risk for more returns. The risks level is so high that even their whole investments can go away but they take this risk to achieve high extra ordinary returns.