Answer:
The following entries would be made.
Stefan Ceramics
Sr. No Particulars Debit credit
1 Merchandise Inventory 291600
Accounts Payable/ Cash 291600
For purchase of 720 kgs of tungsten carbide at $280 per kg (720*280=291600)
Accounts Payable or cash depending on whether material was purchased for cash or through accounts payable( creditors).
2 Work In Process 291600 Dr
Merchandise Inventory 291600 Cr
For use of 720 kgs of tungsten carbide . As there is no ending inventory the whole of the material is charged to production.
Answer:
True
Explanation:
As in the lean philosophy the production is based on specific customer demands, there are chances that when the order is received then the inventory required is not present and that the inventory is not held in hand.
Whereas in the traditional philosophy the production is based on the principle of budgets and sales forecast, accordingly the sales keeps on moving and the inventory is also held in hand prior to confirmation of order from customers.
Since there is no planning before the order is received from customers under lean, in emergency cases, or scarcity of resources, the inventory will fall short, and acquisition of inventory would not be easy.
Answer:
It is more profitable to continue processing.
Explanation:
Giving the following information:
A company has inventory that cost $50,000. Its scrap value is $65,000. The inventory could be sold for $150,000 if manufactured further at an additional cost of $80,000.
Sell for scrap= 65,000 - 50,000= 15,000
Continue processing= 150,000 - 80,000 - 50,000= 20,000
Answer:
Explanation:
You need to calculate the value of 8 × 12 = 96 different cash flows.
There is not a formula to calculate that, because the<em> $6 dollar increase</em> does not represent growing with a constant rate.
The monthly payments are:
Month payment ($)
0 (today) 300
1 306
2 312
3 318
n 306 + 6 (n-1)
96 (last) 876
Then you must create a spreadsheet with these features:
- Five columns
- First column is the month, and starts with month 0 (today)
- Second column is the initial balance, the first balance is 0
- Third column is the interest: it is calculated as the monthly interest by the initial balance. The monthly interest is 6%/12 = 0.06/12 = 0.005
- Fourth column is the amount deposited: for month zero it is $300, and every month you add $6.
- Fith column is the final balance: it is the sum of the initial balance (second column) + interest (third column) + deposit (fourth colum)
- 96 rows: 8 years × 12months/year = 96 months.
- The initial balance of each row is equal to the final balance of the previous row.
Here a sample of the first three rows:
Month Initial balance Interest Deposit Final balance
0 0 0 300 300
1 300 300×0.005 = 1.5 306 607.5
2 607.5 607.5×0.005 312 922.54
When you do it up to the row 96, the final balance is <em>the balance in the acccount at the end of the eight years</em>.
The last row of your spreadsheet will show:
96 69,042.81 345.21 876 70,264.03
Thus, <em>the balance at the end of eight years will be $70,264.03</em>
Answer:
Net Pay is equal to $1,474.19.
Explanation:
Net is Gross Pay minus taxes deductions. Therefore, Net Pay can be calculated as follows:
<u>Particulars ($) ($) </u>
Gross Pay 1,837.00
<u>Taxes Deductions</u>
Federal (8.24% of Gross Pay) (151.37)
FICA Medicare (1.45% of Gross Pay) (26.64)
FICA Social Security (6.20% of Gross Pay) (113.89)
State - OK (3.86% of Gross Pay) <u> (70.91) </u>
Total <u> (362.81) </u>
Net Pay <u> 1,474.19 </u>
<u />
Therefore, Net Pay is equal to $1,474.19.