An example of Census data available is <u><em>when summarized data presented are available to individuals via the web without requiring a password.</em></u>
<u><em /></u>
Let understand that "Census" refers to the <u>survey conducted</u> by the government of which the main purpose is to collect information about the general population of the country.
-
A typical Census collects information about <em>name. address. basic demographics, date of birth, country of birth, education qualification, employment information and so on</em>
<em />
- Census is a <u>public information</u> but information collected therein are not opened to the public, rather, a statistics is drawn out of it and can therefore be used by the public for any purpose.
In conclusion, statistics drawn from the census can be found on website and are free to access by anyone.
Learn more about Census here
<em>brainly.com/question/4634088</em>
Answer:
Decrease by $132,100
Explanation:
Computation of the given data are as follow:-
We can calculate the Operating Income by using following formula:-
Fixed Cost = Fixed Cost * Dropped Rate
= $193,000 * 30/100
= $57,900
So, Operating Income = Sales - Variable Cost - Fixed Cost
= $,1050,000 - $860,000 - $57,900
= $132,100
According to the Analysis, the operating income will be decrease by $132,100 if the business segment is eliminated.
Answer:
a. Do these preferences exhibit a diminishing marginal rate of substitution?
- no, because the consumer is actually purchasing a higher amount of goods, the only difference is that they are paying a lower price.
Assume that this consumer has $24 of income to spend on sugar, and the price of store-brand sugar is $1 per pound and the price of producer-brand sugar is $3 per pound.
- The consumer will purchase 24 pounds of price of store sugar simply because the price is much lower, not because he/she wants to consume less. Actually a lower price might result in an increase of consumption.
b. How much of each type of sugar will be purchased?
- If the consumer is willing to spend the whole $24 on sugar, he/she will purchase 24 pounds of store brand sugar. The alternative is to buy 8 pounds of producer brand sugar, and that is not a good deal.
c. How would your answer change if the price of store-brand sugar was $2 per pound and the price of producer-brand sugar was $3 per pound?
- The consumer would purchase 12 pounds of store brand sugar instead of 24, but he/she will still not purchase producer brand sugar since the difference in price is still too high. Remember that consumers view both types of sugar as perfect substitutes, so they will purchase the brand with the lower price.