Answer:
Credit to Cash for $4,995 is correct
Explanation:
here is a complete question
has a gross salary for May of $7,000. The entire amount is under the OASDI limit of $118,500 and thus subject to FICA. He is also subject to federal income tax at a rate of 21%. Which of the following is a part of the journal entry to record the disbursement of his net pay? (Assume a FICA-OASDI Tax of 6.2 % and FICA-Medicare Tax of 1.45%. Round the final answer to the nearest dollar.) A. debit to Cash for $4,995 B. debit to FICA Tax Payable of $4,995 O C. debit to Employee Income Tax Payable of $4,995 D. credit to Cash for $4,995
The computation of the amount that becomes the part for accrual the employer payroll taxes is shown below:
Gross Pay $7,000
Less: Deductions
Federal Income tax $1,470 ($7000 × 21%)
FICA-OASDI tax $434 ($7000 × 6.2%)
FICA-Medicare tax $102 ($7,000 × 1.45%)
Total Deductions 2006
Net pay $4,995
Answer:
B) the wages received for the fifth day of work.
Explanation:
Marginal benefit is the increment in benefit generated by an increase by one unit of output. In this situation, the marginal benefit is given by difference in wage of working five days a week from the wage of working four days a week. Therefore, the marginal benefit is the wage received for the fifth day of work.
The answer is alternative B)
Answer:
horizon value at year 5 = $94.3444
current intrinsic intrinsic value P₀ = $47.73
Assuming that the markets are in equilibrium, Goodwin's current expected dividend yield is and Goodwin's capital gains yield is <u>0(it pays no dividends)</u>.
Goodwin has been very successful, but it hasn't paid a dividend yet. It circulates a report to its key investors containing the following statement:
Goodwin's investment opportunities are poor.
Is this statement a possible explanation for why the firm hasn't paid a dividend yet?
<u>B. False</u>
Generally companies that are experiencing a rapid growth do not pay dividends, because they need all the cash that they can use to finance their expansion. Sometimes mature companies that have a steady growth rate will also choose not to pay dividends because they consider themselves as solid investments and not paying dividends allows them to grow more and should increase stockholders' wealth more.
Explanation:
D₃ = $5.50
D₄ = $7.073
D₅ = $9.096
D₆ = $9.642 (and a constant growth rate of 4.38%
Re = 14.60%
horizon value at year 5 = $9.642 / (14.6% - 4.38%) = $94.3444
intrinsic value P₀ = $94.3444 / 1.146⁵ = $47.73
Answer: The correct answer is "b. Debit $8, 780".
Explanation: The entry that should appear on november 15 for the remittance of the month's social security taxes is "Debit $8, 780"
Because the balance of $ 4390 in its Social Security tax payable account + the additional $ 4390 on its October 31 pay date = $ 8780.
Answer:
The correct answer is letter "A": Modify.
Explanation:
The SCAMPER approach is useful when analyzing how to implement new ideas into existing products or services. SCAMPER stands for <em>Substitute, Combine, Adapt, Modify, Put to another use, Eliminate, </em>and <em>Reverse</em>.
The Modifying function implies asking questions such as "<em>What could you add to modify this product</em>?" or "<em>What element of this product could you strengthen to create something new</em>?" which looks for spotting lacking features of products to improve them according to consumers' preference.
Thus, <em>by deciding to change the spices of Indian traditional food for less spicy ingredients to fit Americans' food habits, Rashmi is using the modifying component of the SCAMPER tool.</em>