Answer:
The invoice price for the bond is $1,060.38
Explanation:
Given the following:
PV= Par value = $1,000
,
CV= Clean Price = $1,049
Coupon Rate per annum = 6.83%
To calculate the Semiannual Coupon Rate= Coupon Rate per annum/2= 3.415%
To calculate Semiannual Coupon= Semiannual Coupon Rate*PV
= 3.415% * $1,000 = $34.15
With an interest accured over 2 months, we calculate it thus:
Accrued Interest = $34.15 * 2/6
= $11.38
To calculate Invoice price:
Invoice Price = CP + Accrued Interest
Invoice Price = $1,049.00 + $11.38
Invoice Price = $1,060.38
Answer:
See Explanation section
Explanation:
For T-Accounts, Match the color to see the transactions easily.
For others, the following images are the original answers.
Answer:
Dynamic forecasting
Explanation:
Dynamic forecasting occurs when present forecast is made based on previous forecasts on the value of dependent variable.
On the other hand static forecasting is when actual previous vales to make present forecast.
Budget officials suggested that about 10% of current customers would likely quit eating out in Hamlet and drive to the nearest town
So a forecast is made on previous forecast.
Answer: Option (D) is correct.
Explanation:
Given that,
Ron's capital = $80,000
Stella's = $75,000
Tiffany's = $50,000
Income sharing ratio = 3:2:1
Tiffany is retiring from the partnership
Amount paid to Tiffany = $56,000
Bonus = Amount paid to Tiffany - Tiffany's capital
= $56,000 - $50,000
= $6,000
Above bonus is 1/6th of goodwill.
Therefore, the total amount of goodwill recorded would be:
Goodwill = 
= $36,000