Answer:
Instructios are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
Hubbard Kennel uses tenant-days as its measure of activity; an animal housed in the kennel for one day is counted as one tenant-day. During January, the kennel budgeted for 2,100 tenant-days, but its actual level of activity was 2,060 tenant-days.
Wages and salaries:
Fixed= $ 2,300
Variable= $ 7.20
Estimated Wages and Salaries= 2,300 + 7.2*2,100= $17,420
$553,950 is the total cost of the production.
Explanation:
In the table attached the various factors are explained
The total production, direct labour, total direct labour hours per unit and the total cost is calculated.
The total production of standard production for 3 months is calculated as (30,000*$15)=$450,000
the total production of deluxe product is calculated as (6,930*$15)=>$103,950
then the sum is found to get the total cost that is $553,950.
<span> law of demand.......................</span>
The answer & explanation for this question is given in the attachment below.
Answer:
$656,000 and $465,300
Explanation:
The computation of the product cost is shown below:
= Direct materials used + Direct labor + variable manufacturing overhead + fixed manufacturing overhead
= $56,000 + $179.000 + $154,000 + $267,000
= $656,000
The computation of the period cost is shown below:
= Variable selling cost + fixed selling cost +
Administrative costs
= $108,400 + $121,000 + $235,900
= $465,300