Answer:
1 ) Variable Overhead Rate Variance = ( SR - AR )* AH
= ( $21 - $20) 3,500
= $3,500 Favorable
2 ) Labor Rate = ( SR - AR )* AH
= ( $24 - $24.9) 2,290
=$2,061 U
Explanation:
TOTAL = Standard cost - Incurred cost
Standard Cost = $70,000 + $4,550
= $74,550
Standard Rate = $74,550 / 3,550
= $21
cost incurred = AR * machine hours
cost per machine hour = $70,000/3,500
=$20
2) Labor Rate = ( SR - AR )* AH
= ( $24 - $24.9) 2,290
=$2,061 U
AR = $57,021/2,290 = $24.9
AR = Actual Rate
SR = Standard Rate
AH = Actual hours
Answer:
Intrinsic value of Stock C is 300
Explanation:
given data
expected pay dividend = $3
growth rate of dividends = 9%
stock C require a rate of return = 10%
stock D require a rate of return = 13%
solution
we get here intrinsic value by the DDM method
intrinsic value = Upcoming Dividend ÷ ( Required rate of return - Growth rate of stock ) .................1
intrinsic value =
intrinsic value =
intrinsic value = 300
so intrinsic value of Stock C is 300
Answer: a. It merely conducted some activity outside of Alaska and that activity took place through a website.
Explanation:
CalmDown can use the defence that all it did was to conduct an activity through it's website and this happened to be outside Alaska.
As such the company is still bound by the state that it is registered in which in this case would seem to be in Alaska. They are not to be bound by the laws of another jurisdiction from the one they are registered to if the activity was done on the internet.
Marcus should therefore try to bring action against them in Alaska if he can.
<span>Lacoste is widely known for its cotton knit shirts. it is perceived to be of superior quality, garners a certain status among its users, and therefore command a premium price. Lacoste therefore has brand protection from competition and price competition.</span>
Answer:
increase the price of weekend and evening tickets
decrease the price of matinee tickets
Explanation:
If the price elasticity of demand is elastic, a small change in the price of movie tickets will cause a larger change in the quantity demanded. If the price elasticity of demand is inelastic, a large change in the price will cause a small change in the quantity demanded.
If the PED for weekend and evening patrons is inelastic, then the movie theater should increase the price of the weekend and evening tickets in order to increase total revenue. In this case, a 10% increase in price will result in a 5% decrease in sold tickets.
If the PED for matinee patrons is elastic, then the movie theater should decrease the price of the matinee tickets in order to increase total revenue. In this case, a 10% decrease in price will result in a 17% increase in sold tickets.