Answer:
d. $73,778.50
Explanation:
Variable Cost = $11.07 per unit x 5,150 units = $57,010.50
Total Cost = $130,789
Fixed Cost = Total Cost - Variable Cost
Fixed Cost = $130,789 - $57,010.50
Fixed Cost = $73,778.50
Since Depreciation is the Fixed Cost and we have been given the Total Cost of the Project, so the Depreciation is already included in the Fixed Cost.
Hence Total Fixed Cost is equal to $73,778.50.
Answer:
A. determining a few key ideas and how to best sequence them.
Explanation:
The effective communication is one in which the speaker is able to disseminate his ideas to the listener correctly. The panel of successful entrepreneur is interested in investing in the venture. The meeting is limited to 15 minutes so we should cover only key points and focus on their benefits of investing. The Entrepreneur has time to listen key ideas and its upon us to best sequence those ideas which leave a positive impact on the panel.
Answer: Andrew should look to find the information in SFAC No. 7. The level of the conceptual framework that his new knowledge will apply to is level 3.
Explanation:
From the question, we are informed that Andrew has been asked to estimate future cash flows for his company and that he is having a hard time remembering how to estimate future cash flows from his accounting classes.
Andrew should look to find the information in SFAC No. 7. The level of the conceptual framework that his new knowledge will apply to is level 3.
Answer:
a. the advertisements wasted money and time because they were not targeted properly
Explanation:
The advertisement is not well targeted, with the increased unemployment in this region and the fact that the major source of economic wealth ( the beer manufacturer) has been bought and relocated, means the economy is not well profiled for the luxury cars that are advertised.
The company should first of all do it's research to gauge how well profiled the residents of the economy is to their products.
Ideally the target if the advertisement should be a thriving economy where there is excess cash to purchase luxury goods.
Answer:
Estimated manufacturing overhead rate= $50 per machine hour
Explanation:
Giving the following information:
The machining department uses machine hours as its allocation base and has 80,000 machine hours. The machining department is assigned overhead costs of $4,000,000.
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base= 4000000/80000= $50 per machine hour