Answer:
total finance charge = $203.08
her monthly payment = $105.13
Explanation:
The Loan amount = Cost of Appliance - Down Payment
= $2,900 - ($2,900 × 20%)
= $2,320
Change the APR to nominal compounding,
Using a Financial Calculator, this will be :
8.50 % Shift EFF%
12 Shift P/YR
Shift NOM % = 8.19%
Then calculate the <em>monthly payment</em> as follows :
Pv = $2,320
n = 24
p/yr = 12
r = 8.19%
Fv = $0
PMT = ?
Using a Financial Calculator, monthly payment, PMT is $105.13
Total Finance Charge will then be obtained from the amortization schedule from the First Period to the 24th Period and this will be : $203.08.
Maslow's<span> hierarchy of </span>needs is theory in psychology that is focused on the needs p<span>eople are motivated to achieve.It is a five-tier model.</span><span>
According to Maslow's need hierarchy, the advertised benefits of the product appeal to Josef's psychological, security, and safety needs.</span>
Answer:
Directive.
Explanation:
In this scenario, Jack oversees two very different workers. Kenny wants to be told exactly what to do because he is hesitant to make decisions, and Laila wants to be told exactly what to do because she wants to get on with it. So, even though they are very different people, they both respect decisiveness. According to the path-goal theory of leadership, Jack should use the directive leadership style with Kenny and Laila.
Under a directive leadership style, leaders generally set a clearly defined objective, guidelines, roles or functions and rules for his or her subordinates (employees).
<em>Hence, it is always considered or deemed necessary to guide employees to achieve organizational success in a directive leadership style. </em>
Answer:
$33,648.57
Explanation:
The computation of Required deposit today is given below:-
For computing the required deposit today first we need to find out the present value
Present value of 1 = (1 + i)^-n
= (1 + 0.02)^-20
= 0.67297133
Where, i = 8%/4
= 0.02
n = 5 × 4
= 20
Required deposit today = Future value × Present value of 1
= $50,000 × 0.672971
= $33,648.57
Answer:
Increased education adds to the stock of human capital, not unlike building factories adds to the stock of physical capital.
Explanation:
Economic growth can be defined as a persistent increase in the real Gdp of a country overtime.
An increase in the quantity of labour doesn't always lead to economic growth.
An increase in the productivity of labor leads to economic growth.
Third world countries aren't usually rich in human capital. One of the measures of human capital is education. Education is usually deficient in third world countries.
Factors that lead to economic growth are :
1. Improvement in technology
2. Investment in physical capital.
3. Increased availability of natural resocurces.
4. Investment in human capital
I hope my answer helps you