Answer and Explanation:
The computation is shown below:
a. For the maximum amount that spend each month on mortgage payment is
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 28%
= $924
b. . For the maximum amount that spend each month on total credit obligatons
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 36%
= $1,188
c. Now the maximum amount spend for all other debt is
For monthly mortgage
= $924 × 70%
= $646.8
And, for mortgage debt
= $1,188 × 70%
= $831.60
Net lease type will be the most likely sign by Cheapo manufacturing.
<u>Explanation:</u>
Single net leases, which are frequently alluded to as a Net or N rent, are not as regular in the rental world. In a rent this way, the proprietor moves a negligible measure of hazard to the occupant, who covers the property charges. This implies some other cost, for example, protection, support and fixes, and utilities—are the proprietor's obligation. The landowner is likewise liable for any support and additionally fixes that must be finished over the span of the rent inside the property.
Occupants under a solitary net rent wind up paying marginally lower lease than with a standard rent as a result of the additional expense of property charges. In any case, a higher rental installment doesn't reduce the landowner's obligation regarding staying up with the latest.
Answer:
$4,800
Explanation:
The computation of additional annual cash inflow is shown below:-
Saving in Annual Maintenance Cost by new machine = $15,000 - $6,000
= $9,000
Net savings on Maintenance = $9,000 × (1 - 0.4)
= $5,400
Decrease in Depreciation due to purchase of New machinery
= ($60,000 ÷ 10) - ($45,000 - 10)
= $6,000 - $4,500
= $1500
Tax to be paid due to decrease in Depreciation = Decrease in Depreciation due to purchase of New machinery × Tax rate
= $1,500 × 0.4
= $600
Net Annual cash Inflow due to new machinery = Net savings on Maintenance - Tax to be paid due to decrease in Depreciation
= $5,400 - $600
= $4,800
So, for computing the additional annual cash inflow we simply applied the above formula.
Answer:
$158,730
Explanation:
Mario incoporation started the year with a net fixed assets of $75,300
At the end of the year the net fixed assets was $96,700
The depreciation expense is $13,270
Therefore the company's net capital spending for the year can be calculated as follows
= $96,700+$75,300-$13,270
= $172,000 - $13,270
= $158,730
Hence the company's net capital spending for the year is $158,730